Přejít k hlavnímu obsahu
Nový způsob placení v Česku – namísto čísla účtu bude stačit telefonní kontakt
V Česku se chystá nový způsob plateb. Česká národní banka (ČNB) od 30. října zpřístupní bankám registr pro platby na kontakt. Ten umožní bankám zavést jednodušší systém převodu financí mezi lidmi. Namísto čísla účtu bude totiž stačit znát jen to telefonní.
phone number

Takzvané „platby na kontakt“ by mohli lidé začít využívat od listopadu letošního roku. Zmíněny registr bude sloužit k propojení telefonního čísla s číslem účtu. Klienti, kteří budou mít o novou službu zájem, se budou muset u své banky aktivně přihlásit a spárovat své údaje.

Člověk s telefonním číslem, který má více bankovních účtů, si bude muset při registraci vybrat jeden pro příjem plateb na kontakt. Obráceně však bude možné, aby k jednomu bankovním účtu bylo přiřazeno více telefonních čísel. Maximální limit pro platby je stanoven na hodně 5 000 korun.

Na přípravě služby spolupracuje Česká bankovní asociace a ČNB. Provozovatelem registru pro platby na kontakt bude centrální banka, ostatní banky budou službu zajišťovat. Prozatím se přihlásilo devět bank.

Inovace by měla přinést další urychlení platebního styku a k omezení omylů při zadávání čísel bankovního účtu.

Po nedávných útocích na české banky a další instituce kladou ČBA i ČNB velký důraz na bezpečnost. V rámci prevence finančních podvodů ČNB upozorňuje již teď, že by klienti měli posílat peníze pouze lidem, které znají a důvěřují. Velký pozor by si měli dávat na nevyžádané a potenciálně podvodné žádost o peníze.

Datum vytvoření: 07/09/2023

linkedin

Komentáře komentáře
Česká ekonomika klesá výrazněji, sazby dolů již v prosinci? Znepokojivý je také pohled do struktury HDP - mezičtvrtletně padají prakticky vš... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
HDP ještě horší než původní odhad Propad hospodářství jasně ilustruje efekt vysoké inflace, která stále likviduje ... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Pro aktivaci „Sahmova pravidla“ pro recesi v USA netřeba chodit daleko Samozřejmě, připomeneme-li si poslední tempo růstu HDP či dokonce říjnové maloob... Jan Čermák, analytik ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák