Přejít k hlavnímu obsahu
Řešení daňového podvodu UBS startuje ve Francie
Švýcarský bankovní gigant UBS a jeho manažeři jsou ve Francii, kde čelí obvinění z daňových podvodů, praní špinavých peněz a provozování účtů nelegálním klientům. Po skandálu Danske Bank se tak jedná o další evropskou banku v problémech.

Francouzská jednotka a šest vrcholových manažerů UBS bylo v pondělí v Paříži obviněno z pomoci bohatým klientům ukrýt hotovost v zahraničí a vyhnout se daním ve Francii. Zaměstnanci banky údajně oslovovali francouzské klienty – od bohatých podnikatelů až po sportovní hvězdy – na recepcích, golfových a tenisových turnajích nebo koncertech je přesvědčovali, aby skryli své peníze ve Švýcarsku. Pokud by se obvinění potvrdilo, mohla by curyšská instituce čelit pokutě ve výši až 5 miliard eur.

Soudní proces přichází po letech vyšetřování a jednání s francouzskými úřady. Během šetření UBS odmítla dohodu o vypořádání ve výši 1,1 miliardy eur. UBS, která je největší bankovní institucí ve Švýcarsku, se hodlá postavit před soud. "Po více než šesti letech soudních řízení budeme konečně mít příležitost reagovat na často neopodstatněná obvinění," uvedla banka.

UBS čelila případům podvodů v posledních letech hned v několika zemích. Belgie rovněž obvinila banku z organizovaných daňových podvodů. Americkým, britským a švýcarským regulačním orgánům uhradila pokuty za údajnou manipulaci s úrokovými sazbami. V roce 2014 zaplatila v Německu pokutu ve výši 300 milionů eur.

Francouzská národní jednotka finančních trestných činů odhaduje, že nejméně 9,76 miliardy EUR nebylo oznámeno francouzským daňovým orgánům. Pro praní špinavých peněz umožňuje francouzský právní řád soudům vymáhat pokuty až na polovinu vyprané částky. Proces bude trvat šest týdnů až do 15. listopadu.

Francouzský daňový případ je jedním ze dvou velkých právních otázek, které stále visí nad UBS. Banka je mezi několika velkými finančními institucemi, které dosud neurovnaly spory v USA ohledně prodeje toxických hypotečních cenných papírů v letech před finanční krizí.

Zdroj: DW.com

Datum vytvoření: 11/10/2018

 

linkedin

komentáře
Měnové války naruby Palebná síla SNB je opravdu obrovská - disponuje téměř jedním biliónem eur deviz... Jan Čermák Analytik a ekonom ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák
Aleš Michl novým guvernérem ČNB - začíná „holubičí rotace“? Jmenování Aleše Michla signalizuje, že současný guvernér Rusnok u prezidenta neu... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Česká ekonomika před invazí ještě rostla, na brzdu šlápne v průběhu jara a léta V Česku nás v posledních týdnech měsíční čísla z průmyslu a z maloobchodu spíše ... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
nepřehlédněte