Přejít k hlavnímu obsahu
Spekulace o novém prezidentovi ECB
V říjnu 2019 by měl současný president Draghi opustit svou pozici v Evropské centrální bance a s blížícím se rokem 2019 se téma nástupnictví stává aktuálnějším. V tuto chvíli není jasný hlavní kandidát na tuto pozici a není ani striktně dáno, že by se měli střídat prezidenti ze severní a jižní Evropy. Důležitější je kvalita kandidáta.

Až donedávna byl za hlavního favorita na pozici šéfa ECB považován prezident německé Bundesbank Jens Weidmann. Tento předpoklad však byl zpochybněn tím, jak se německá vláda stále víc zajímá o získání důležitých pozic v Evropské komisi. Zdá se, že německá kancléřka Merkelová upřednostňuje německého předsedu Evropské komise před prezidentstvím ECB. Význam této role se, jak dokazuje nedávné postavení Jean Claude Junkera v obchodních jednáních s Trumpem, ještě zvýšil. V případě, že by obchodní válka ještě více eskalovala, má Německo v sázce mnoho.

Mezi další kandidáty na vedení ECB patří Benoit Coeuré. Francouzský člen výkonné rady ECB je považován za silného kandidáta a má podporu i v rámci ECB. V médiích jsou poslední dobou stále víc slyšet jeho názory na jestřábí monetární politiku. Podporuje odstranění stimulů monetární politiky. Názory pana Coeuréa i dalších potenciálních kandidátů by však měly být brány s rezervou, protože politika ECB bude i nadále řízena na základě makroekonomických dat.

Podle minulých zkušeností v ECB i v jiných bankách spočívá hlavní role prezidenta v pomoci Radě dosáhnout konsenzu. Ty vyhrocenější názory a chování jsou uhlazeny a posouvají se směrem ke střednímu proudu. Prezident ECB navíc jedná jménem ECB a eurozóny, nikoli jménem či zájmem jedné země. Takže jde opět hlavně o dosažení rozhodnutí, která vyhovují většině.

„Pokud jde o měnovou politiku, očekáváme další, postupné zpřísnění, dokud bude ekonomický výhled pokračovat současným směrem. Oživení v Eurozóně stále panuje, ačkoliv jsou zde drobné známky inflačních tlaků. Na rozdíl od FEDu se ECB soustředí výhradně na inflaci, což znamená, že bude muset velmi opatrně jednat a udržovat gradualistický přístup k omezování monetární politiky,“ shrnuje Andrea Ianelli, investiční ředitel Fidelity International.

Analityci Fidelity International se domnívají, že evropské trhy s nástroji s investičním stupněm by měly být za těchto podmínek i nadále podporovány a měly by nabízet atraktivní kombinaci rizika a výnosu těm investorům, kteří chtějí alternativu k hotovosti. „Volatilita zůstane zvýšená a navzdory rostoucí politické nejistotě uvnitř i vně eurozóny zůstávají makroekonomické a korporátní fundamenty v dobré kondici. Vidíme jen nepatrné náznaky nového zadlužování mezi evropskými společnostmi, což je vítané znamení pro investory do úvěrů. Navíc, i když se na konci roku 2018 zastaví nové nákupy v rámci kvantitativního uvolňování, Centrální evropská banka bude i nadále silně zapojena do trhu prostřednictvím reinvestování cenných papírů s blížící se splatností,“ shrnuje Andrea Ianelli, investiční ředitel Fidelity International.

 

 

Datum vytvoření: 31/08/2018

Banner investsummit

komentáře
Druhá vlna pandemie zvýší příjmové a majetkové nerovnosti Doposud pandemie na českém trhu práce nenatropila výraznější „nevratné“ škody. N... Jan Bureš Hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Evropské vlády mluví o „New deal”, realita je však zcela jiná Je třeba si uvědomit, že dnešní pandemická krize je v mnoha ohledech specifická.... Jan Bureš Hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
ČNB dál uvolňuje úvěrové podmínky A tím je především opuštění druhého ze tří stávajících parametrů při poskytování... Petr Dufek Makroekonom
Profile picture for user Petr Dufek
nepřehlédněte