Přejít k hlavnímu obsahu
USA a Čína přiostřují obchodní válku
Spojené státy a Čína vystupňovaly svou obchodní válku zavedením 25% sazeb. Na obou stranách dosáhla velikost cel od července už 100 miliard dolarů. Peking začal zavádět nové tarify ve čtvrtek v reakci na oznámení USA, že chystají dodatečné opatření jako odvetu za nekalé čínské obchodní praktiky.

"Čína pevně odmítá americké tarify a musí i nadále vytvářet potřebné protiútoky," uvedlo ve svém prohlášení čínské ministerstvo obchodu. Nejnovější kolo cel přichází v době, kdy se čínští a američtí představitelé chystají setkat ve Washingtonu. Neočekává se, že by schůzka skončila s uvalováním tarifů na vzájemné zboží.

V pondělí prohlásil Donald Trump pro agenturu Reuters, že mnoho od jednání ve Washingtonu neočekává. Bílý dům tvrdí, že Čína krade duševní vlastnictví zahraničních a programy průmyslové dotace nespravedlivě prospívají čínským podnikům. Poslední cla se zaměřují na elektroniku, plasty, chemikálie, polovodiče a další zboží. Americká obchodní kancelář se navíc nechala slyšet, že podá návrh na další sazby až do výše 20 % z dalšího čínského zboží v hodnotě více než 200 miliard.

Vývozy USA do Číny v loňském roce činily přibližně 130 miliard dolarů. Čínské odvody byly zaměřeny především na zemědělské produkty. Nová cla jsou uložena především na různé typy vozidel od dodávek až po traktory a terénní vozidla. Dále pak na textil, jízdní kola a nemocniční vybavení. Čína obvinila USA z ohrožení volného obchodu a slíbila, že podá stížnost ke Světové obchodní organizaci. "V zájmu zajištění volného obchodu a mnohostranných systémů a obrany svých vlastních zákonných zájmů podá Čínu podnět k těmto tarifním opatřením," uvedlo čínské ministerstvo obchodu.

Při zpomalování čínské ekonomiky úřady nařídily čínským médiím, aby omezily přímé útoky na Trumpa a v souvislosti s ekonomikou. Čínský bulvár Global Times kritizoval USA za porušování dohod a vytvoření obchodního konfliktu. Umístil ovšem obchodní válku do širšího kontextu amerických sporů s EU, Kanadou a Mexikem.

Zdroj: theguardian.com

Datum vytvoření: 23/08/2018
komentáře
Mzdy brzdí, zatímco nezaměstnanost narůstá Samozřejmě lze vždy argumentovat vypovídací schopností oné průměrné hodnoty, kte... Petr Dufek Makroekonom
Profile picture for user Petr Dufek
Rekordní zájem o státní dluhopisy Jen v dubnu se MF podařilo na trhu prodat dluhopisy za 252 mld. korun a vedle zí... Petr Dufek Makroekonom
Profile picture for user Petr Dufek
Jak dopadne bitva „jihu proti severu“ o záchranný fond EU? Zdá se ovšem, že na severu Evropy nový návrh narazí. Hlasy proti zaznívají z Niz... Jan Bureš Hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
nepřehlédněte