Přejít k hlavnímu obsahu
Živnostníci sáhnou pro zaplacení daní jednorázově do úspor
Až 1. dubna 2019 vyprší termín pro podání daňového přiznání na daň z příjmů, bude to pro naprostou většinu českých živnostníků (OSVČ) znamenat také nutnost sáhnout do vlastních úspor a zaplatit jednorázově vyměřenou částku daně. Až 78 % českých podnikatelů totiž neplatí průběžné zálohy na daň a v termínu podání daňového přiznání tak musí zaplatit celou částku daně naráz. Vyplynulo to z březnového průzkumu Equa bank.

Většina českých živnostníků má poměrně dobrou představu o tom, jakou částku bude muset letos na dani z příjmu zaplatit. Výše daně obvykle nepřekvapí přibližně 7 z 10 respondentů, 16 % podnikatelů ji dokonce považuje za nízkou. Souvisí to s tím, že čeští živnostníci v naprosté většině (přibližně 74 %) říkají, že buď si pečlivě sledují své příjmy a výdaje a o dani z příjmu mají poměrně jasný přehled (43 %) nebo tak činí aspoň odhadem (31 %). Na druhé straně 9,5 % respondentů částka vypočtené daně z příjmů zaskočí a je pro ně vyšší než to, s čím počítali.

Na zaplacení daní si přitom čeští živnostníci většinou nespoří. Přibližně
37 % zaplatí daň ze zisku z předchozího měsíce, nebo z jiných úspor. Pouze třetina podnikatelů si na daně pravidelně či nepravidelně spoří. Nejčastěji přitom odkládají stranou měsíčně do 3000 korun.

Každý desátý živnostník si přitom na zaplacení daně z příjmu musel v uplynulých třech letech půjčit. Pro čtvrtinu z nich to přitom byla částka v rozmezí 51 – 100 tisíc Kč. Letos si na zaplacení daně z příjmu plánují půjčit jen 3 % drobných podnikatelů.

„Ze zkušeností víme, že řada podnikatelů pro placení daní využívá také kontokorent, který mají sjednaný ke svému účtu. Proto také doporučujeme živnostníkům, aby pro své podnikání využívali podnikatelské účty, jejichž vedení je v Equa bank zdarma, a v případě podnikatelského kontokorentu je úroková sazba výhodnější než v případě debetu sjednaného k osobním účtům. Navíc, v případě oddělených účtů mají živnostníci přehled o tom, jak si v podnikání stojí a jak velká daň z příjmu jim patrně bude vyměřena,“ uvedl Luboš Janoušek, ředitel firemního bankovnictví.

Až 60 % živnostníků také využívá výhod snižování daňového základu, například výdajových paušálů nebo paušálů za užívání auta. Přesto čeští živnostníci považují daně za vysoké a 11 % z nich uvažuje o využití daňových rájů. Pouhé 2 % živnostníků již daňové ráje využilo.

 

Datum vytvoření: 25/03/2019

zbraslav golf

komentáře
ČNB zpřísňuje podmínky pro poskytování hypoték na předpandemickou úroveň ČNB dnes rozhodla zpřísnit pravidla pro poskytování hypoték. Snížila tak limit L... Jakub Seidler hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user seidler
Co čekat od koruny po zasedání ČNB? Hlavním argumentem pro pokračující zisky koruny je skutečnost, že ČNB si je jedn... Jan Bureš Hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Srpnová inflace výrazně překvapila a zrychlila na 4,1 %, proinflační rizika dále sílí Inflace v srpnu překvapila podstatně rychlejším růstem, oproti červenci o 0,7 %,... Jakub Seidler hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user seidler
nepřehlédněte