

Evropané se nedokáží zbavit zlozvyku platit špinavými penězi, byť je považují za méně hygienické než madla v prostředcích veřejné dopravy či veřejně nabízené potraviny jako napříkladoříšky v barech. Tři čtvrtiny účastníků průzkumu souhlasilo s tvrzením, že při používání peněz by měli dávat pozor na choroboplodné zárodky, které se na nich mohou vyskytovat.
Podle loňského průzkumu MasterCard a Oxfordské univerzity bylo zjištěno, že průměrná evropská bankovka obsahuje 26 tisíc potenciálně zdraví škodlivých bakterií. Nehygienickou hitparádu v Česku vyhrává používání cizího zubního kartáčku (93 %), používání veřejné toalety (86 %) a placení hotovostí (54 %). Nejčastěji si však ruce myjeme při dotyku se zvířaty nebo po cestování veřejnou dopravou. Evropané považují peníze za špinavé, ale tím to asi tak končí. Z evropských národů si po styku s penězi umyjí „tlapky“ nejčastěji Maďaři následováni Francouzi.
Průzkum společnosti MasterCard dále zjistil, že téměř čtyři z deseti (37 %) Evropanů tvrdí, že by byli ochotni udělat ve svém životě alespoň jednu malou změnu směrem k větší čistotnosti. Většina z nich uvádí, že kvůli lepší hygieně by dali přednost kartě či bezkontaktní platbě před hotovostí. Sedm Čechů z deseti dává přednost použití platební karty nebo bezkontaktní platbě před placením hotovostí. Průzkum v České republice proběhl online na vzorku551 dospělých starších 18 let.



