Přejít k hlavnímu obsahu
7 dní s korunou: Nejistota z vnějšího prostředí roste
Je zde týdeník „7 dní s korunou“.

S novým rokem trh přehodnotil očekávání nejen ohledně zvyšování úrokových sazeb ČNB ale i pro ECB a Fed, a právě tyto centrální banky jsou v minulém a současném týdnu největší událostí na poli měnové politiky s nepřímým dopadem na rozhodování ČNB a korunu.

Ve čtvrtek minulého týdne proběhlo první měnověpolitické jednání ve Frankfurtu, na kterém rada guvernérů rozhodla podle očekávání ponechat současné nastavení měnových podmínek beze změny. Změny se nedočkal ani výsledný text z jednání. Úrokové sazby zůstanou na současných úrovních minimálně až do září a výnosy z nabytého portfolia budou reinvestovány v plné výši ještě dlouho po prvním zvýšení úrokových sazeb. Jedinou, avšak zásadní změnou je vyhodnocení rizik. Ta byla přehodnocena směrem dolů. Naposledy tak vyhodnotila situaci bankovní rada v září 2011.

Důvody jsou jednoznačné: geopolitická nejistota, nebezpečí rostoucího protekcionalismu, nejistota ohledně Brexitu a rostoucí volatilita na finančních trzích. Rétorika ECB tak vzbuzuje nejistotu nad prvním zvýšením sazeb. Trh dále posunul očekávání tohoto rozhodnutí až do příštího roku. Tým RBI nicméně zůstává optimistický, a i nadále očekává zvýšení depozitní sazby ve třetím čtvrtletí a hlavní sazby v závěru roku. Většinu zmíněných důvodů považujeme pouze za dočasné, a i přes slabší inflaci by mělo v tomto roce dojít k odpoutání úrokových sazeb ode dna.

Ve středu proběhne také první jednání Fedu v tomto roce. Trh nedávno přehodnotil svá očekávání a v současnosti předpokládá konec utahování měnových podmínek. Také tým RBI neočekává, že by tuto středu a ani v březnu mělo dojít ke zvýšení. Aktuální data z americké ekonomiky vysílají rozporuplné signály, k čemuž se přidává nejdelší vládní „shutdown“ v historii, který si začíná vybírat svou daň.

Zvětšující se nejistotu z vnějšího prostředí začíná vnímat i ČNB. Stále častěji ji zmiňují členové bankovní rady ve svých rozhovorech a projevech. Prozatím však očekáváme, že nová prognóza centrální banky a slabší koruna poslouží jako argument k únorovému zvýšení úrokových sazeb.

 

Datum vytvoření: 28/01/2019
František Táborský - Analytik Raiffeisenbank

linkedin

Komentáře komentáře
Tři zajímavosti v slabším půlprocentním nárůstu HDP Podle ČSÚ především pokračující oživení spotřeby domácností a v menší míře inves... Jaromír Šindel, hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user Jaromír Šindel
Česká ekonomika si drží tempo Je to sice nejrychlejší růst za více než dva roky, ale přece jenom jde o číslo o... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Kdy začnou Ameriku (reálně) bolet celní tarify? K významné redukci obchodní výměny na trase Washington-Peking došlo od 10. dubna... Dominik Rusinko, hlavní ekonom ČSOB Private Banking
Profile picture for user Dominik Rusinko