

Snížení cen v posledním měsíci šel na vrub chemických produktů, aut a potravin. A snižování cen nejspíše není zdaleka konec. Minimálně v případě výroby navázané na ropu, která se přibližuje hranici 80 USD za barel.
Ke zvýšení cen nenahrává ani aktuální vývoj evropské poptávky, která jak zdá z posledních tvrdých i měkkých dat, čelí dalšímu útlumu. Tlak ze strany nižších cen vstupů do výroby – ať už jsou to energie, zemědělské komodity, ropa – tak kompenzuje loňskou devalvaci koruny a snižuje i inflační výhled. V meziročním srovnání jsou tak dražší – podle očekávání – především auta (o čtyři procenta), dřevo a ceny některých potravin. Výrazně levnější jsou energie a níže jsou i ceny produkce těžebního průmyslu, které dokážou hravě vykompenzovat nárůst cen ve zpracovatelském průmyslu, kde ceny rostou o 1,5 %.
Z pohledu spotřebitele vyznívají pozitivně i data o cenách v zemědělství, které se rovněž meziročně snižují. Viditelné je to především u rostlinné produkce, zatímco maso je stále ještě většinou meziročně dražší. Při pohledu na dosavadní vývoj cen ve výrobě a s ohledem na aktuální trend na trhu s energiemi a komoditami lze jen konstatovat, že na viditelnější inflaci si budeme muset ještě počkat. O tom jak dlouho ještě rozhodne vývoj v zahraniční, protože ČR jako malá otevřená ekonomika přebírající zahraniční ceny sama o sobě inflaci v neinflačním světě nevytvoří.



