
Růst důvěry mezi podnikateli byl v listopadu relativně rovnoměrný, nejvíce vzrostla důvěra ve službách, nejméně pak v průmyslu, kde celková důvěra po říjnovém poklesu setrvává na své nejnižší úrovni od října 2013. Naopak ve všech ostatních částech ekonomiky setrvává důvěra nad svým 1letým průměrem a např. ve stavebnictví se dostala na nejlepší úroveň od ledna 2009. Také u spotřebitelů důvěra dále roste a dostala se mezi ty vyšší hodnoty v letošním roce. Dnešní údaje o důvěře v tuzemské ekonomice tak vyznívají pozitivně a naznačují, že kauza VW a zpomalení Čínské ekonomiky prozatím celkový příznivý vývoj důvěry v tuzemské ekonomice nemění (graf 1).
Bližší informace o jednotlivých indikátorech:
Indikátor spotřebitelské důvěry se meziměsíčně zvýšil o 0,5 bodu a dostal se na nejvyšší hodnotu od března tohoto roku. Obavy spotřebitelů ze zhoršení celkové ekonomické situace na horizontu jednoho roku se v listopadu mírně snížily, obavy z jejich vlastní finanční situace a z růstu nezaměstnanosti se nezměnily, stejně tak jako úmysl spotřebitelů spořit. Obavy spotřebitelů z růstu cen se také téměř nezměnily.
Index podnikatelské důvěry se zvýšil o 1,2 bodu, a to díky růstu důvěry ve všech sledovaných odvětvích (viz graf 2), čímž téměř vykompenzoval říjnový pokles o 1,4 bodu tažený zejména průmyslem. Z šetření o investiční činnosti ve zpracovatelském průmyslu vyplývá, že pro příští rok předpokládají respondenti meziroční růst investic o přibližně 7 %. Zejména se bude jednat o investice do obnovy výrobních zařízení, v menší míře pak do rozšíření výrobních kapacit nebo pořízení nových technologií.
Celkový souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) meziměsíčně vzrostl o 1,1 bodu, což je po červnu druhý nejvyšší nárůst celkové důvěry v tomto roce.



