Přejít k hlavnímu obsahu
Inflace dál na vzestupu
Podle očekávání prolomila meziroční inflace v březnu dvanáctiprocentní hranici a dál směřuje ke svému maximu, které by měla dosáhnout ještě ve druhém čtvrtletí letošního roku. Aktuálně je inflace nejvýše za posledních 24 let. Za poslední měsíc se spotřebitelské ceny se za poslední měsíc totiž zvýšily o 1,7 %, a to především v důsledku výrazného březnového zdražení pohonných hmot a rostoucích nákladů domácností na energie.

Meziroční inflace, která je v hledáčku ČNB, se přiblížila na dohled hranice 13 %, když tentokrát dosáhla 12,7 %. O více než třetinu inflace se postaraly rostoucí náklady na bydlení. Za plyn si třeba domácnosti připlácejí v průměru už téměř 38 %, za elektřinu platí o čtvrtinu více než loni, za teplo a teplou vodu skoro o 14 %. Ceny PHM jako další silný faktor ovlivňující inflaci dosáhly právě v březnu svých historických maxim.

Vzhledem k tomu, že se do inflace ještě stále postupně propisují nové ceníky energetických společností a u konce ještě není ani zdražování potravin, bude meziroční inflace růst i v dalších měsících.

Je docela pravděpodobné, že ve druhém čtvrtletí zdolá hranici 14 % a klesat začne teprve až v závěru roku. V průměru ceny letos vzrostou o přibližně 12 % - pokud se tedy nestane zázrak a obratem rychle nezlevní energie. Tak vysoký růst cen s největší pravděpodobností mzdový růst v ekonomice nepřekoná, a proto dojde i k citelnému poklesu reálné kupní síly domácností.

Pro ČNB je březnový výsledek inflace impulsem k pokračování politiky zvyšování úrokových sazeb. Už na květnovém zasedání proto bankovní rada zřejmě opět zvýší úrokové sazby o minimálně 50 základních bodů. Ale ani tento krok ještě nemusí být posledním, nicméně až další nová čísla z ekonomiky a nová prognóza centrální banky napoví, jak razantně bude asi ČNB chtít postupovat dále.

Datum vytvoření: 11/04/2022
Petr Dufek, - hlavní ekonom Banky Creditas

 

linkedin

komentáře
Měnové války naruby Palebná síla SNB je opravdu obrovská - disponuje téměř jedním biliónem eur deviz... Jan Čermák Analytik a ekonom ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák
Aleš Michl novým guvernérem ČNB - začíná „holubičí rotace“? Jmenování Aleše Michla signalizuje, že současný guvernér Rusnok u prezidenta neu... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Česká ekonomika před invazí ještě rostla, na brzdu šlápne v průběhu jara a léta V Česku nás v posledních týdnech měsíční čísla z průmyslu a z maloobchodu spíše ... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
nepřehlédněte