Přejít k hlavnímu obsahu
Inflace v dubnu výrazněji vzrostla kvůli potravinám
Inflace v dubnu meziměsíčně vzrostla o 0,7 %, což bylo více než jsme čekali my (0,4 %), ČNB (0,3 %) i trh (0,2 %). Meziročně tak dynamika cen zrychlila na 2,9 %, což je 0,4procentního bodu nad poslední květnovou prognózou centrální banky.

Za překvapením stál z našeho pohledu především daleko svižnější růst cen potravin 
(+ 1,7 % meziměsíčně), za kterým stály zejména ceny masa, mléčných výrobků a zeleniny. Potraviny, které v posledních měsících poměrně výrazně zlevnily, tak v průběhu dubna začaly opět růst. Navíc se začínáme porovnávat s měsíci v roce 2023, kdy potraviny již začaly zlevňovat a jejich pozitivní dopad na meziroční inflaci začíná viditelně slábnout - zatímco v březnu meziročně zlevnily o 5,8 %, v dubnu to bylo pouze o 2,7 %. V dalších měsících pravděpodobně potraviny budou dál lehce zdražovat a jejich pozitivní efekt do inflace bude vyprchávat. 

Na druhé straně se ukazuje, že u některých služeb (pohostinství a hoteliérství) inflační momentum slábne, stejně tak jako u ne-energetického zboží (například textil a obuv). To ovšem neplatí pro všechny složky jádrové inflace - ceny v kultuře nebo nájemné naopak zrychlily. I tak jádrová inflace pravděpodobně (až ji ČNB odpoledne zveřejní) může tentokrát v dynamice zaostat za celkovou inflací.

Z pohledu dalšího vývoje předpokládáme nyní v nejbližších měsících inflaci v okolí stávajících hodnot a pak její pokles do blízkosti 2,0 % v letních měsících, daný dalším zlevněním energií a příznivou srovnávací základnou. Konec roku bude naopak ve znamení dalšího odeznívání pozitivního efektu cen potravin a můžeme se pak s inflací blížit do blízkosti 3 %.

Z pohledu centrální banky je sice dnešní překvapení primárně o „potravinách“, ale i tak bude vyšší číslo psychologicky působit na bankovní radu. Nově předpokládáme, že centrální bankéři budou v souladu s prognózou snižovat úrokové sazby již „pouze“ po 25bps na 4 % na konci tohoto roku a na 3,5 % na konci roku 2025.

Současně také budou ochotni tolerovat výraznější zisky české koruny, kterou květnová prognóza předpokládala ve 2. čtvrtletí na úrovních v okolí 25,20 EUR/CZK.

Datum vytvoření: 13/05/2024
Jan Bureš, - hlavní ekonom Patria Finance

linkedin

Komentáře komentáře
Inflace v květnu zpomalila Oproti dubnu ceny stagnovaly, jelikož cenové pohyby řady položek se vykompenzova... Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user seidler
ECB poprvé snižuje sazby, již v červenci si ale může vybrat pauzu Včerejší rozhodnutí se opírá o aktualizovanou makroekonomickou prognózu. Ta dle ... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Česká ekonomika se jen velmi pomalu rozjíždí S tím, jak se inflace vrací k normálnějším úrovním, se opět začíná zvyšovat kupn... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek