Přejít k hlavnímu obsahu
Zhoršení vnímání ekonomického vývoje ČR
Spotřebitelská důvěra v ČR v únoru ustoupila ze své rekordní hodnoty o 0,3 b. na 9,5 b. Meziročně se důvěra zvýšila o 3,2 b. Z průzkumu vyplývá, že se mírně zhoršilo vnímání budoucího ekonomického vývoje. Spotřebitelé také plánují více spořit. Index podnikatelské důvěry se zvýšil o 0,7 b. na 17,1 b. Ta je podporována především významným nárůstem důvěry podnikatelů ve stavebnictví, který vyplývá z většího počtu zakázek.

Dnes ještě vyjde v USA předstihový indikátor Dallas Fed ve výrobě, u kterého se očekává pokles o 3,4 b. po rapidním růstu v posledních několika měsících. 

Zítra bude na programu německá spotřebitelská inflace za únor. Podle odhadu trhu by měla zpomalit na 1,3 % r/r kvůli vysoké srovnávací základně způsobené svižným růstem cen ropy v minulém roce. Poté by inflace měla pozvolna růst, ale vůbec není jisté, kdy dosáhne robustního 2% růstu, jelikož domácí inflační tlaky jsou v Německu stále poměrně slabé. Tým RBI odhaduje růst spotřebitelských cen ke konci roku okolo 2,0 %. 

Ve středu vyjde spotřebitelská inflace pro celou eurozónu, pro kterou trh odhaduje zpomalení o 0,1 p.b. na 1,2 % r/r. Platí to samé, co pro Německo - vysoká srovnávací základna z minulého roku a slabé proinflační tlaky z domácí ekonomiky, silnému růstu navzdory. K nižší inflaci výrazně přispívá Itálie, která by podle odhadu trhu měla v únoru zaznamenat růst pouhých 0,8 % r/r. Podle prognózy RBI inflace dosáhne 2% cíle ECB až ke konci roku 2019. 

Ve stejný den vyjde v ČR poslední makroekonomická statistika v tomto měsíci – růst cen průmyslových výrobců za leden. Meziměsíčně očekáváme růst 0,5 % m/m kvůli vyšším cenám ropy a některých kovů. Meziročně však růst zpomalí kvůli vysoké srovnávací základně na 0,5 %. 

Ve čtvrtek nás čeká americký PCE deflátor za leden, který je klíčový pro Fed při rozhodování o měnové politice. Trh odhaduje, že zůstane nezměněný na 1,7 % r/r. Někteří členové Fedu vystoupili s tvrzením, že by jim rychlejší růst cen, než je 2% cíl, nevadil. Zřejmě se snaží snížit obavy investorů z rychlého utahování měnové politiky v případě, že by růst spotřebitelských cen překročil očekávání. 

V pátek se dozvíme strukturu růstu českého HDP za 4. čtvrtletí. Předběžný odhad poukázal na tempo růstu 0,5 % č/č a 5,1 % r/r. Revize HDP jsou běžným jevem a je tak možné, že se konečná statistika ještě změní.

Datum vytvoření: 26/02/2018
Milan Frydrych - Analytik Raiffeisenbank

komentáře
Inflace na osmiletém maximu Lednový inflační skok jde na vrub především potravinám a alkoholu. V přípa... Petr Dufek Makroekonom
Profile picture for user Petr Dufek
Penzijní systém v centru zájmu I když všechny tři varianty můžou být na první pohled pro stát lákavé, pro... Jana Brodani výkonná ředitelka AKAT ČR
Profile picture for user Jana Brodani
ECB startuje velkou revizi měnové politiky, co čekat? Za prvé půjde o vyjasnění definice inflačního cíle. V posledních měsících ... Jan Bureš Hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
nepřehlédněte