Přejít k hlavnímu obsahu
Bankovní statistika duben – stále na vlně růstu
Bilanční suma bankovního sektoru v dubnu vzrostla o 3,1 % a v nominálním vyjádření poprvé překročila hranici 9 000 miliard korun (9 029 miliard korun). Za měsíčním nárůstem stojí stále pokračující trend růstu bankovních vkladů, který se odráží v navýšení v bilančních položek – Vklady a úvěry u centrálních bank (+7,2 % meziměsíčně) a Dluhové cenné papíry v držení bank (+4,3 % meziměsíčně). V meziročním srovnání je celková suma aktiv vyšší o 4,2 %.
bank stats

Celkový objem vkladů si v dubnu připsal 2,1 % (+283,8 miliardy korun) a podobně jako bilanční suma pokořil novou hranici 6 000 miliard korun (6 179 miliard korun). Nutno podotknout, že naprostá většina meziměsíčního nárůstu připadá vkladům vládních institucí (+272,6 miliardy korun).

Vklady nefinančních podniků jen velmi mírně poklesly o 0,1 % meziměsíčně (-1 miliarda korun), naproti tomu vklady obyvatelstva opět zrychlily tempo růstu na 1,4 % meziměsíčně (+40 miliard korun). V meziročním srovnání, které již pracuje se srovnávací základnou zasaženou první uzavírkou ekonomiky v loňském roce, firemní vklady vzrostly o 9,3 % a vklady obyvatelstva zůstávají nad 12% tempem růstu. Od počátku pandemické krize celkové vklady vzrostly o 1 066 miliard korun (bez vlivu odložených splátek úvěrů). Z toho na firemní vklady připadá nárůst úspor ve výši 121 miliard korun a na obyvatelstvo 396 miliard korun. 

Oproti běžnému vývoji předchozích let je objem úspor firemního sektoru 3,5krát vyšší a u obyvatelstva jsou úspory dvojnásobné. Jedná se o značnou sumu finančních prostředků, které jsou připraveny podpořit domácí spotřebu, ovšem je třeba počítat s jejich postupným uvolňováním do oběhu.

Celková suma úvěrů poskytnutých v rámci bankovního trhu vzrostla o 1,9 % meziměsíčně (+71 miliard korun) na konečnou hodnotu 3 832 miliard korun. Podobně jako v předchozím měsíci podpořily dubnový nárůst úvěry čerpané vládními institucemi (+64,4 miliardy korun). Firemní úvěry vzrostly o 0,5 % meziměsíčně (+5,5 miliardy korun) a úvěry obyvatelstvu se navýšily opět o 0,8 % meziměsíčně (+13,7 miliardy korun). V meziročním srovnání jsou úvěry nefinančním podnikům o 2,4 % nižší a úvěry obyvatelstvu zrychlily tempo růstu na 7,7 %. 

V oblasti nových úvěrů pokračuje trend růstu ve všech segmentech. Nefinanční podniky načerpaly v průběhu dubna 52,2 miliardy korun nových úvěrů, což je téměř stejný výsledek jako v předchozím měsíci (52,8 miliardy korun). Nové hypoteční úvěry byly lehce nižší než v březnu, avšak jejich objem 34,7 miliardy korun zůstává mimořádně vysoko. Průměrná úroková sazba nových hypoték zatím vzrostla jen nepatrně, proto je pravděpodobné, že podobně vysoké objemy uvidíme i v příštích několika měsících. Pro úplnost informací, v dubnu bylo poskytnuto lehce nad 7 miliard korun nových spotřebitelských úvěrů. V souhrnu tak nové úvěry poskytnuté od počátku roku zcela mimořádně převyšují dosavadní zkušenost z vývoje minulých let.

Autor: Lenka Kalivodová, analytička Raiffeisenbank

Datum vytvoření: 01/06/2021

Open Banking

Komentáře komentáře
Inflace v únoru dál zvolňuje, jsme na cíli a můžeme ještě níž Odchylka inflace oproti únorové prognóze ČNB se tak opět mírně rozšířila z 0,7 p... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
ECB míří k červnovému snížení sazeb ECB zůstává nadále pevně zakotvena v módu závislosti na příchozích datech. Ta za... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Reálná mzda se za poslední dva roky propadla o 11 % Žádná mzdová inflace či mzdová spirála se loni nekonala, protože vysokou inflaci... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek