Přejít k hlavnímu obsahu
Bankovní statistika leden – nová úvěrová produkce dál zpomaluje
Celková aktiva bankovního trhu se v průběhu ledna zvýšila o 7,9 % meziměsíčně a dosáhla hodnoty 9 648 miliard korun. Jedná se o tradiční výkyv na přelomu roku, který se dotýká především oblasti vkladů. V meziročním srovnání tempo růstu bilanční sumy zpomalilo na 2,7 %.
bank stats

Objem celkových vkladů vzrostl v lednu o 11,6 % meziměsíčně na konečných 6 541 miliard korun. Příčinou je již standardní návrat vkladů vládních institucí, které byly z bankovního sektoru vyvedeny před závěrem loňského roku. Bez segmentu vládních institucí by meziměsíční tempo růstu vkladů dosáhlo přirozené hodnoty 2,4 %. 

Vklady nefinančních podniků zaznamenaly podobný vývoj jako vklady vládních institucí, i když ve výrazně mírnějším rozsahu. Po téměř 6% poklesu v prosinci přibylo v lednu na jejich účty 49 miliard korun, což znamená nárůst o 3,6 % meziměsíčně. Také vklady obyvatelstva v lednu vzrostly, a to o 0,5 % meziměsíčně.

Tento vývoj vkladů se odrazil i hodnotách sledovaných nad-vkladů. Poté, co v průběhu druhého pololetí nad-vklady obyvatelstva postupně klesaly, přinesl závěr loňského roku a první měsíc roku letošního návrat k vysokým hodnotám nad 230 miliard korun. Nad-vklady ve firemním sektoru zaznamenaly prudký propad v prosinci, v lednu pak opětovný nárůst zhruba ke 130 miliard korun. V souhrnné výši zůstává v bankovním sektoru naspořeno přibližně 368 miliard korun nad úroveň předkovidového trendu.

Celkové úvěry v prvním měsíci letošního roku vzrostly o 0,5 % meziměsíčně na hodnotu 4 090 miliard korun. Meziroční tempo růstu se tak vyšvihlo na 6,5 %. Naprostou většinu lednového nárůstu si připsaly úvěry firemní s přírůstkem 1,5 % meziměsíčně. Firemní úvěry těžily z relativně svižné produkce nových úvěrů v závěru loňského roku.  V lednu se však projevil tradiční útlum úvěrové aktivity, když bylo nefinančním podnikům poskytnuto jen necelých 41 miliard korun nových úvěrů. Stále platí, že průměrná úroková sazba eurových úvěrů (3,58 %) je výrazně výhodnější ve srovnání se sazbou úvěrů poskytnutých v českých korunách (8,45 %), proto v lednu dosáhl podíl nových úvěrů poskytnutých v eurech téměř 61 %.

Celkové úvěry obyvatelstva nadále brzdí své tempo růstu, které v lednu dosáhlo 0,1 % meziměsíčně a 4,6 % v meziročním srovnání. Důvodem je stále slabá poptávka po hypotečních úvěrech, kterou v útlumu drží vysoká hladina úrokových sazeb a zároveň vysoké ceny nemovitostí. Nově poskytnuté hypoteční úvěry dosáhly v lednu objemu 6,2 miliardy korun., což je nejnižší hodnota od ledna 2014. Naopak spotřebitelské úvěry udržují stabilní tempo růstu, když jich v lednu bylo nově poskytnuto téměř 7,7 miliardy korun. I když z pohledu nové produkce to vypadá, že spotřebitelské úvěry se stávají favoritem retailového byznysu, stále představují „jen“ 13,6 % veškerých úvěrů poskytnutých obyvatelstvu.  

Autor: Lenka Kalivodová, analytička Raiffeisenbank

Datum vytvoření: 01/03/2023

ZK_cena podnikatelů

Komentáře komentáře
Geopolitika opět v centru pozornosti Trhy jinými slovy věří, že další eskalace do podoby širšího regionálního konflik... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace v březnu zůstává na cíli, v létě uvidíme další pokles Příběhy uvnitř spotřebitelského koše jsou však nadále velmi rozdílné.  Za poměrn... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Nezaměstnanost mírně vyšší než loni, ale nižší než za covidu Minimálně ve srovnání s předchozími epizodami recese. Březnová míra nezaměstnano... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek