Přejít k hlavnímu obsahu
Bitcoin Cash – kdo vyhraje při jeho dělení a co bude následovat
Pozornost většiny kryptoměnového světa se aktuálně upírá ke čtvrté největší kryptoměně jménem Bitcoin Cash. Ta vznikla jako vyústění střetu různých názorů na to, jakým směrem se má Bitcoin ubírat, pokud jde o řešení problémů se škálovatelností.

Zatímco zastánci Bitcoinu (kterým komunita okolo Bitcoin Cashe říká Bitcoin Core, neboť považují Bitcoin Cash za nejvěrnější pokračování původních ideálů Bitcoinu) si chtěli ponechat omezenou velikost jednotlivých bloků a problém škálovatelnosti řešit další vrstvou sítě tzv. „Lightning network“, Bitcoin Cash chce řešit škálovatelnost pomocí zvyšování velikosti jednotlivých bloků. Tento spor mezi konkurenčními vizemi vedl v průběhu minulého roku k tzv. „hardforku“, během kterého se skupina těžařů odpojila od hlavní sítě a spustila vlastní větev s většími bloky jménem Bitcoin Cash.

Teď se však podobná situace opakuje v rámci měny Bitcoin Cash, která sice nenahradila Bitcoin (jak si její autoři slibovali), ale povedlo se jí etablovat na trhu mnohem lépe než ostatním forkům Bitcoinu (pokusů o vytvoření vlastní a lepší verze Bitcoinu byly desítky). Zde opět existují dva tábory. Prvním je tým s verzí Bitcoin SV, která plánuje zvětšit bloky z 32 MB na 128 MB (pro srovnání, blok Bitcoinu má 1 MB) a nepřidávat žádné další funkce. Nejvýraznější postavou této skupiny je Craig Wright přezdívaný „fake Satoshi“, neboť se pokoušel vydávat za legendárního tvůrce Bitcoinu, avšak nikdy nebyl schopen předložit jakékoliv důkazy.

Návrh druhé skupiny se nazývá Bitcoin ABC a spočívá v zefektivnění způsobu zapisování transakcí do bloku a přidání dalších funkcí. Přičemž hlavními proponenty tohoto návrhu jsou Jihan Wu (zakladatel Bitmainu, největšího výrobce těžařského hardwaru) a Roger Ver, první investor do Bitcoinu (BTC) a dlouhodobý zastánce řešení Bitcoin Cash.

Zprávy o tomto možném dělení Bitcoin Cash (BCH) vyhnaly cenu o 50 % vzhůru, neboť dva coiny za cenu jednoho zněly pro většinu investorů jako velmi lákavá nabídka. Avšak současná situace na trhu není ani zdaleka jasná. Cena BCH nebyla schopná prorazit hranici 0,1 BTC a aktuálně se na většině burz pohybuje na úrovni kolem 0,08 BTC. Ne všude je však cena stejná. Na burze Bitmex, která obchoduje pouze deriváty, a tudíž je na ní podstatně jednoduší spekulovat na pokles, je cena aktuálně okolo 0,065. To dokazuje, že většina obchodníků očekává v dalších dnech masivní pokles ceny. Burza Poloniex již otevřela budoucí trhy pro Bitcoin SV a Bitcoin ABC, přičemž Bitcoin ABC má evidentně mezi kupujícími mnohem větší popularitu, neboť je jeho cena aktuálně čtyřnásobná.

Avšak na straně těžařů je aktuálně situace diametrálně odlišná. V posledních dnech získalo řešení Bitcoin SV více než 51 % výkonu sítě a Craig Wright prohlašuje, že v případě samostatného Bitcoin ABC bude bojkotovat transakce sítě, dokud nebude Bitcoin Cash komunita opět jednotná. Otázkou zůstává, jestli budou ostatní těžaři ochotní tuto potenciálně velmi ztrátovou hrozbu podpořit.

Krátkodobě je sice ještě možný další růst, ale z dlouhodobého hlediska máme v Kryptofondu za to, že tento mocenský boj v rámci Bitcoin Cash komunity povede k jejímu rozkladu, neboť stabilita je ve světě kryptoměn jednou z nejcennějších komodit. Je tak více než možné, že skutečným vítězem tohoto sporu nakonec bude Bitcoin Core.

Autor:  Jiří Karpják, analytik Kryptofondu

 

Datum vytvoření: 14/11/2018

linkedin

Komentáře komentáře
Česká ekonomika klesá výrazněji, sazby dolů již v prosinci? Znepokojivý je také pohled do struktury HDP - mezičtvrtletně padají prakticky vš... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
HDP ještě horší než původní odhad Propad hospodářství jasně ilustruje efekt vysoké inflace, která stále likviduje ... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Pro aktivaci „Sahmova pravidla“ pro recesi v USA netřeba chodit daleko Samozřejmě, připomeneme-li si poslední tempo růstu HDP či dokonce říjnové maloob... Jan Čermák, analytik ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák