Přejít k hlavnímu obsahu
Deutsche Bank a Commerzbank potvrdily jednání o fúzi
Deutsche Bank a Commerzbank v neděli potvrdily, že jednají o fúzi. Dvě největší banky vydaly krátké prohlášení po zasedání jejich správních rad. Jednání vyvolaly obavy odborových svazů z možných ztrát pracovních míst.

„Vzhledem ke vznikajícím příležitostem se správní rada Deutsche Bank rozhodla přezkoumat strategické možnosti,“ uvedla Deutsche ve svém prohlášení. Myšlenka spojení se poprvé objevila v roce 2016, do neděle šlo však pouze o spekulace. Oficiální potvrzení jednání podle německých expertů zvyšuje šance na uzavření dohody.

Spojení prosazuje i německá vláda, která má obavy finanční zdraví Deutsche Bank. Ta od krize z roku 2008 bojuje o dosažení udržitelných zisků. Loni dosáhla zisku 341 milionů eur, v roce 2017 však vykázala ztrátu 735 milionů eur. Obě banky v současné době zaměstnávají 140 000 lidí na celém světě – 91 700 v Deutsche a 49 000 v Commerzbank. Německá odborová organizace Verdi má proti fúzi námitky. Obává se, že hrozí ztráta desítky tisíc pracovní míst.

Stát je držitelem 15% podílu v Commerzbank a chce, aby banka podporovala především export. Zároveň podporuje specializaci banky, což je financování středních podniků. Ministerstvo potvrdilo, že je v pravidelném kontaktu se všemi stranami.

Ne všichni jsou ovšem spojením nadšeni. Finanční aktivista a bývalý člen německého parlamentu Gerhard Schick vidí ve spojení zbytečné riziko pro Německo. Největším argumentem odpůrců je názor, že spojení vytvoří velkou banku, která bude mít problémy.  Hans Michelbach, zákonodárce z Křesťanské sociální unie (CSU), bavorské sesterské strany křesťanské demokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové, vyzval vládu, aby prodala svůj 15% podíl ve společnosti Commerzbank před obchodem. „Vláda nemusí mít ve vlastnictví velké banky. Nepotřebujeme německou státní banku, “ řekl.

Dozorčí rady by se měly setkat ve čtvrtek. Na obou stranách podle očekávání budou stát experti na fúze. Spojená banka by byla pravděpodobně třetí největší v Evropě po HSBC, která má tržní hodnotu kolem 125 miliard liber a BNP Paribas, která má tržní hodnotu 55 miliard eur. Aktiva nové banky by činila zhruba 1,8 bilionu eur a tržní hodnota by se pohybovala kolem 25 miliard eur. Dále by ovládala jednu pětinu německého trhu retailového bankovnictví.

Zdroj: Reuters.com

 

Datum vytvoření: 18/03/2019

 

linkedin

komentáře
Zasedání ECB a Fedu tento týden ukážou rozdílný přístup k inflaci Zatímco v USA zřejmě úrokové sazby půjdou vzhůru pravděpodobně do poloviny roku ... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
ČNB zpřísňuje podmínky pro poskytování hypoték na předpandemickou úroveň ČNB dnes rozhodla zpřísnit pravidla pro poskytování hypoték. Snížila tak limit L... Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user seidler
Co čekat od koruny po zasedání ČNB? Hlavním argumentem pro pokračující zisky koruny je skutečnost, že ČNB si je jedn... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
nepřehlédněte