Přejít k hlavnímu obsahu
Euroizace české ekonomiky se řešila v novém Bankastu
Do posledního dílu Bankastu přijali pozvání Jana Hanušová, předsedkyně představenstva České leasingové a finanční asociace a CEO Essoxu a Tomáš Prouza, ekonom a viceprezident Hospodářské komory ČR. Tématem bylo podnikatelské prostředí u nás a také euroizace české ekonomiky.
Bankast

Tomáš Prouza je dlouhodobým zastáncem zavedení eura v ČR. Na úvod rozhovoru řekl, že je u firem možné pozorovat přirozené zajišťování otevřených pozic. Také ale upozornil na jeden s tím související problém. „Často si to mohou dovolit velké firmy a ty přenáší riziko na své subdodavatele, kteří často nerozumí tomu, jaké riziko nesou. Automobilka platí za dodávku brzdových destiček v eurech, zatímco český subdodavatel platí mzdy v korunách, nakupuje materiál v korunách, nájmy platí v korunách a zároveň velmi často ten subdodavatel nemá ani dostatečně velkou marži. Tyto menší firmy ke kurzovému riziku přistupují tak, že doufají, že se toho moc nestane,“ dodává.

Dále se rozebíralo financování společností v eurech. Jana Hanušová přitakává, že zájem o eurové financování v rámci České leasingové a finanční asociace stoupá. „Česká ekonomika je proexportní otevřená ekonomika. To znamená je tady řada firem, které standardně působí na evropském trhu, mají příjmy a výdaje v eurech. Tam se to eurové financování nabízí a je stále ještě výrazně levnější než financování v korunách,“ komentuje Jana Hanušová.

Debata se následně stočila na riziko, které se přenáší na subdodavatele. Podle Tomáše Prouzy české firmy nečelí zásadním zhoršování rizikovosti. Mluví zde především o firmách s minimálními maržemi, které dokážou uhradit náklady, ale už nemají peníze na inovace. Navíc v současném inflačním prostředí je velký tlak na zvyšování mezd, a tak společnosti musejí někde šetřit.

Řeč přišla i na to, jak umělé oslabení koruny od ČNB ovlivnilo exportéry dlouhodobě, a to až do dneška.

Co brání rozvoji české ekonomiky? Pozorují hosté ubývání investic nebo naopak firmy investují do udržitelných technologií? Je problémem rychlost nebo objem investic? A daří se v ČR snižovat byrokracii pro podnikatele?

Toto a mnoho dalšího si můžete poslechnout na Apple Podcasts nebo Spotify.

Datum vytvoření: 10/10/2023

linkedin

Komentáře komentáře
V globální ekonomice narůstá protekcionismus. Jak razantně zareaguje Evropa? Nová cla ovlivní asi jen 4 % celkových čínských dovozů do Ameriky, proto není tř... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Přirozená reálná dlouhodobá úroková míra směřuje na sever Jen pro představu - např. forwardově počítaná reálná úroková míra „pět let za pě... Jan Čermák, analytik ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák
Dubnové ceny výrobců zklidnily obavy ze zrychlení inflace Ceny služeb také meziměsíčně mírně rostly, stejně jako v minulém měsíci byl však... Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user seidler