Přejít k hlavnímu obsahu
Hypotéku plánuje 18 % Čechů
Téměř pětina Čechů si plánuje vzít hypoteční úvěr. Při rozhodování je pro ně klíčová výše úrokové sazby i výše měsíční splátky. Většina hypoték se vejde do 4 milionů korun. Bezmála polovina lidí, kteří plánují hypotéku, ji v posledních letech odložila kvůli inflaci a vyšším životním nákladům. Vyplývá to z průzkumu České bankovní asociace (ČBA) a agentury Ipsos.
House

Pomocí hypotéky si vlastní nemovitost pořídilo 29 % dotázaných, další zhruba pětina využila vlastní úspory. Obecně by necelá polovina Čechů řešila koupi nemovitosti pomocí hypotéky, vybavení domácnosti nebo rekonstrukci by pak financovali z vlastních úspor. Ve vlastním domě bydlí 40 % lidí, v bytě pak 31 %. To je ve srovnání s loňskem nárůst o 6 %. Čtvrtina Čechů pak žije v pronájmu. Při výběru bydlení je pro ně nejdůležitější velikost nemovitosti, dopravní dostupnost a blízkost ostatních členů rodiny i práce.  

„Jak naznačují poslední údaje o počtu uzavřených hypoték, aktivita na hypotečním trhu letos postupně zesiluje. To je patrné i z letošního šetření, kdy se oproti minulému roku snížil podíl domácností, které byly nuceny rozhodnutí o pořízení hypotéky v posledním roce odložit. Stále však zhruba polovina domácností, které hypotéku plánují, její pořízení odkládají, a to z důvodu nárůstu životních nákladů způsobených inflací, menší část také vyhlíží příznivější úrokové sazby či ceny nemovitostí,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.

Zhruba polovina lidí předpokládá, že se bude muset po refixaci omezit. Novou úrokovou sazbu očekávají do 4, případně 5 procent. Přes 70 % dotázaných bude pro refixaci zvažovat více bank. Z těch, kteří refixovali v loňském roce, si pohoršila více než čtvrtina. Zároveň roste zájem o refinancování hypoték, letos se očekává až 14 % refinancovaných úvěrů. Předčasnou splátku v horizontu několika let plánuje více než čtvrtina lidí.

Většina dotázaných v loňském roce měla úvěr do 3 milionů korun, letos ale nejsou výjimkou hypotéky i o milion vyšší. Až 15 % lidí, kteří úvěr teprve zvažují, očekává, že jejich dluh bude ještě vyšší. Při sjednání hypotéky Češi nejvíce hledí na výši úrokové sazby a RSPN. Významný vliv na rozhodování mají i měsíční splátky. V minulosti lidé hodně dali na doporučení finančních poradců, v posledních letech ale jejich vliv klesl o polovinu.

„Rostoucí ceny nemovitostí znamenají, že si lidé musejí na pořízení svého vysněného bydlení často půjčit více než dřív. Když k tomu zohledníme rostoucí životní náklady, které byly v posledních dvou letech výrazné, je logické, že se lidé zaměřují při výběru poskytovatele hypotéky primárně na to, kolik je to bude měsíčně stát a doporučení finančního poradce je až na druhé koleji,“ říká Michal Straka, specialista Ipsos na finanční trh.  

Ve srovnání s loňskem je přesvědčení o dalším růstu cen nemovitostí výraznější. Zhruba čtvrtina dotázaných předpokládá, že v následujících dvou letech bude zdražování bydlení výrazné, třetina pak předpokládá růst cen mírnější. Situace na realitním trhu tak výrazně komplikuje koupi nemovitosti. Dvě třetiny Čechů, kteří by si hypotéku chtěli vzít, se obávají, že si kvůli zdražení nebudou moci koupi vlastního bydlení dovolit.

Přes polovinu dotázaných kryje prostředky potřebné pro nárok na hypotéku z vlastních úspor. A to jak v případě lidí, kteří už hypotéku mají, tak i těch, kteří ji teprve plánují. Dalším významným zdrojem je stavební spoření nebo půjčka v rodině.

Zdroj: ČBA   

Datum vytvoření: 04/06/2024

linkedin

Komentáře komentáře
Inflace v červnu klesla na 2 % Z pohledu meziměsíčního vývoje červnové inflace ve srovnání s dlouhodobým průměr... Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user seidler
ČNB: Opatrnější snižování sazeb ve druhé polovině roku Zatímco v červnu centrální banka počtvrté v řadě snížila základní sazbu o 50 baz... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Maloobchod zvolňuje, ukazuje na pomalejší oživení spotřeby Zvolnění meziročního tempa růstu se týká všech typů prodejen s výjimkou potravin... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš