Přejít k hlavnímu obsahu
Italská vláda zveřejnila cíle na další roky
Italská vláda oznámila svou novou strategii finanční politiky. Ve čtvrtek večer předložila své rozpočtové cíle pro nadcházející rok a ukončila týdny spekulací ohledně plánovaných výdajů. Došlo ke snížení prognózy růstu a v plánu je vynaložit více veřejných výdajů, a to navzdory některým reakcím evropských úředníků.

Populistický kabinet uvedl, že veřejné výdaje nebudou zahrnovat pouze sociální opatření, ale také investice. „Rozpočtový program, který se tato vláda chystá zahájit, je odvážný a zodpovědný a zaměřuje se na růst a blaho občanů,“ napsal italský ministr financí Giovanni Tria v dopise Evropské komisi.

Ve čtvrtek Řím snížila letošní prognózu růstu na 1,2 % z předchozích 1,5 %. Očekává se, že tempo růstu v roce 2019 bude 1,5 % a následně 1,6 % v roce 2020 a 1,4 % v roce 2021. Země také potvrdila plánované deficity na další roky. V roce 2019 je cílem 2,4 %, v roce 2020 by to mělo být 2,1 % a v roce 2021 ve výši 1,8 %. Populistická vláda také stanovila poměr veřejného dluhu k HDP. V roce 2018 a 2019 by to mělo být 130 %. V dalších letech je v plánu postupné snižování, a to až na 128,1 %, v roce 2020 a 126,7 % v roce 2021.

Po předložení rozpočtu se očekává analýza Bruselu, který by měl vydat své stanovisko do konce listopadu. Někteří evropští představitelé se již vyjádřili své výhrady ohledně plánovaných výdajů na rok 2019, které jsou třikrát vyšší než ty, které plánovala předchozí vláda. Evropský komisař Pierre Moscovici uvedl, že rozpočet nedodržuje evropská fiskální pravidla.

Prezident Evropské centrální banky Mario Draghi varoval guvernéra italské centrální banky Sergia Mattarellu, že by plánový rozpočet mohl mít negativní dopad na reakci trhů. Luigi di Maio, italský vicepremiér a vůdce levicového Hnutí pěti hvězd, řekl ve svém prohlášení, že raději ochrání italský lid, než aby se klaněl před finančními trhy.

Zdroj: CNBC.com

 

Datum vytvoření: 05/10/2018

 

linkedin

komentáře
Srpnová inflace výrazně překvapila a zrychlila na 4,1 %, proinflační rizika dále sílí Inflace v srpnu překvapila podstatně rychlejším růstem, oproti červenci o 0,7 %,... Jakub Seidler hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user seidler
Hlasy pro brzký růst sazeb v ČR sílí Na to, který proud tentokrát zvítězí, si budeme muset ještě týden počkat, nicmén... Petr Dufek Makroekonom
Profile picture for user Petr Dufek
Velké trable slabého zlotého Tak předně je třeba říct, že na počátku depreciace zlotého byl rádoby dobře míně... Jan Čermák Analytik a ekonom ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák
nepřehlédněte