Přejít k hlavnímu obsahu
Jak si vede pojištění v balkánských státech
Region širší střední, východní a jihovýchodní Evropy byl v loňském roce jedním z nejrychleji rostoucích na celém světě. HDP vzrostlo celkově o 4,4 % (bez započtení Ruska). Ekonomové očekávají, že dařit se bude i letos a solidní růst potrvá minimálně i v roce 2019. Jak si vedly v loňském roce a jakou perspektivu mají trhy v balkánských zemích?

Pro porovnání: celý region mimo Rusko

Celková propojištěnost regionu ve střední, východní a jihovýchodní Evropě byla loni na úrovni 2,5 % (relace mezi předepsaným pojistným a HDP). To bylo v porovnání s celou EU (7,6 %) a Rakouskem (4,6 %) stále podstatně méně. Každý člověk z bezmála 300 milionů obyvatel širší CEE zaplatil na pojistném ročně 211 EUR, což byla asi desetina průměrných výdajů v rámci EU a devítina průměrných výdajů Rakušanů. Celkově vzrostlo předepsané pojistné loni v porovnání s rokem 2016 o 9,9 %. Na tomto dynamickém tempu se podílely hlavně Polsko, Albánie, Bulharsko a Slovensko. Analytici počítají s tím, že solidní tempo ekonomického růstu potrvá ještě minimálně 2 roky, což podpoří i růst pojistného.

Nicméně celý Balkán vykazuje zatím nižší než průměrnou „evropskou“ propojištěnost, s výjimkou Chorvatska, které loni dosáhlo právě hodnoty 2,5 %.

Rumunsko

Suverénně nejlidnatější země celé jihovýchodní Evropy (necelých 20 milionů obyvatel) byla současně nejrychleji rostoucí ve sledované geografické oblasti. Její HDP se loni navýšilo o 6,8 %, když tempo podpořily zejména rostoucí mzdy (meziročně bezmála plus 15 %) a stoupající spotřeba domácností. Současně klesla nezaměstnanost na historické minimum 4,6 % v prosinci 2017. Předepsané pojistné ale vzrostlo o nepatrných 1,7 %, což je současně i nejhorší výsledek regionu. V zemi, kde 3/5 pojistného pochází z pojištění aut, loni táhlo dynamiku životní pojištění. To posílilo o 19 %, naopak pojistné z aut ztratilo téměř 5 %. Propojištěnost měřená poměrem pojistného a HDP je jednou z nejnižších v regionu (1,2 %). Průměrné výdaje na pojištění na hlavu loni vycházely na 107 EUR ročně. Na pojistném trhu Rumunska působí aktuálně 35 pojišťoven; více jich je jen v Bulharsku. Podobně jako v jiných zemích se očekává, že rumunské tempo růstu HDP letos meziročně oslabí, a v příštím roce znovu. I tak se ale udrží na vysoké úrovni nad 4 % ročně. Centrální banka se snaží krotit inflaci postupným zvyšováním úrokových sazeb už od loňska.

Srbsko

Srbský trh má aktuálně kapacitu okolo 7 milionu lidí. I tato země roste a zotavuje se, ačkoli konjunktura nebyla v předchozích dvou letech tak výrazná, jako jinde v Evropě. HDP vzrostl loni o 2,2 % a předepsané pojistné toto tempo dokázalo vysoce překonat (meziročně +6,0 %). Penetrace podle poměru pojistného a HDP činila 2,1 % (podobně jako v Černé Hoře a v Bosně a Hercegovině). Na rozdíl od Rumunska obstarala loňský růst hlavně pojištění aut a pojištění majetku. Ročně Srbové v průměru vydají na pojištění 109 EUR, přičemž poměr životního a neživotního pojistného je podobně jako v Rumunsku zatím asi 1:3. Na trhu soutěží celkem 17 pojišťoven. Podle expertů by ekonomika Srbska mohla v letech 2018 a 2019 dále posilovat až na tempo růstu HDP nad 3 %. Inflaci se daří držet na uzdě a snižuje se i státní dluh.

Bulharsko

Druhá nejlidnatější země regionu (7,1 milionu obyvatel) vykázala loni tempo růstu HDP 3,7 %. Svůj vrchol růstu zažila země už v roce 2016, a od té doby spíše hospodářství oslabuje, i když po desetinkách (letošní prognóza 3,6 %). Na přelomu roku 2017 a 2018 hlásilo Bulharsko nejnižší úroveň nezaměstnanosti od finanční krize (5,9 %). Předepsané pojistné se zvýšilo v porovnání s HDP dvojnásobně (meziročně + 7,3 %). Roční výdaje na jednoho obyvatele činily loni v Bulharsku 159 EUR (na Balkáně stříbrná příčka), přičemž ze čtyř pětin putovaly do neživotního pojištění. V Bulharsku působí rekordní počet pojišťoven: 39. Ekonomika i napřesrok poněkud oslabí, ale podle expertů má stále držet tempo nad 3 %. Mzdy Bulharů zůstanou spíše skromné: s výjimkou Albánie jsou nyní nejnižší v celé sledované oblasti (cca 480 EUR měsíčně).

Chorvatsko

Chorvatsko je jednoznačným premiantem regionu v pojišťovnictví. Vede jak v úrovni mezd (průměrně 1.020 EUR měsíčně), propojištěnosti (2,5 %) i v průměrných výdajích na pojištění (292 EUR ročně). Přitom vývoj HDP je v Chorvatsku nejskromnější (loni +3,1 %, letos se očekává +2,4 %). Nezaměstnanost byla i loni dvouciferná (11 %). Vývoj se daří akcelerovat rozumným čerpáním fondů z EU na investice i čilým cestovním ruchem. Meziroční tempo růstu pojistného bylo loni +4,5 %. Výdaje obyvatel na pojištění jsou směřovány do životních a neživotních segmentů v poněkud zdravějším poměru 1:2. V Chorvatsku podniká 21 pojišťovacích společností. Tempo růstu ekonomiky zůstane pravděpodobně stabilní i za rok (+2,6 %). Země se ale potýká s nejvyšším dluhem veřejných financí v regionu.

Bosna a Hercegovina

Tato země vévodí žebříčku nezaměstnanosti, když bez práce je každý pátý obyvatel. Problémová je situace zejména pro ženy. Ekonomický růst kolísá a zřejmě i bude dále kolísat okolo hodnoty 3 % (tempo růstu HDP 2017: +2,9 %, letos pravděpodobně +3,1 %). Předepsané pojistné se loni zvýšilo v porovnání s HDP více než dvojnásobně (meziročně + 6,5 %). Propojištěnost jako poměr pojistného k HDP činila loni 2,2 %. Bosna a Hercegovina generuje více než polovinu celkového pojistného z pojištění vozidel. Loni nicméně vykázala vyvážený růst životního i neživotního pojistného (7,1 %, resp. 6,3 %). Výdaje Bosňanů na pojištění jsou ale skromné: v průměru 95 EUR ročně; tři čtvrtiny z toho jsou přitom poukázány na pojištění aut a majetku. V Bosně a Hercegovině nabízí své služby 13 pojišťoven. Za rok ekonomický růst pravděpodobně oslabí na +2,8 %.

Albánie

Albánie loni zažila nejvyšší ekonomický růst posledních let (HDP +3,7 %). Bez práce je ale stále bezmála 15 % obyvatel, i když se nezaměstnanost daří snižovat. Předepsané pojistné se loni zvýšilo meziročně o 7,7 %, přičemž životní odvětví vzrostla o 26 % a neživotní o 6,5 %. Pojistné této země s necelými 3 miliony lidí tvoří nicméně stále bezmála ze ¾ povinné ručení a havarijní pojištění. Propojištěnost jako poměr pojistného k HDP činila loni jen 1 %, což je nejméně na celém Balkáně. Průměrné výdaje na pojištění na hlavu byly loni pouze 42 EUR, a jen méně než desetina těchto investic plynula do životního pojištění. To souvisí s velmi skromnými výdělky Albánců (průměrně 335 EUR měsíčně). V zemi působí jen 9 pojišťoven. Ekonomický vývoj by měl být stabilní i napřesrok. Je podporován nízkými úrokovými sazbami a mírnou inflací.  

Černá Hora

Tento stát vykázal loni meziroční růst HDP o 4,4 %. Malá země se 600.000 obyvateli se potýká se stále vysokou nezaměstnaností (loni více než 16 %), již se daří snižovat jen pomalu. Meziroční růst předepsaného pojistného činil jen +2 %, což znamenalo na rozdíl od celého regionu (kromě Rumunska) významně slabší tempo. Rychleji se zvýšilo životní pojistné (+3,4 %), zatímco neživotní posílilo nevýrazně (+1,7 %). Na trhu dominuje pojištění aut, které generuje půlku veškerého pojistného v zemi. Propojištěnost jako poměr pojistného k HDP bylo loni rovněž skromné: 2,1 %. Průměrné roční pojistné na hlavu činilo 131 EUR a putovalo do životních a neživotních odvětví v poměru 1:5. V zemi působí jen 8 pojišťoven. Dluh veřejných financí je stejně jako v Albánii vysoký a činí přes 70 % HDP. Přes oslabení tempa růst HDP se očekává nadále růst investic a spotřeby tažené zesíleným importem do země. Rozvoji pomáhá i zvyšování dostupnosti úvěrů, zejména pro domácnosti.

 

Datum vytvoření: 21/09/2018

invest summit

ZK2023 cena veřejnosti

ZK2023 cena podnikatelů

Komentáře komentáře
Začátek roku ve znamení stagnace Ekonomiku držela při zemi, už podle očekávání, především spotřeba domácností brz... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Česká národní banka drží sazby stabilní, jestřábí hlasy sílí Za rozhodnutím stála nová prognóza centrální banky, která počítá s rychlejším rů... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Jestřábí hlasy z ČNB nabírají na síle Z pohledu toho, jak dlouho by mohly sazby setrvat na současných 7 %, se v minulé... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko