Přejít k hlavnímu obsahu
Ministryně Dostálová představila zákon, který má regulovat realitní makléře
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová na tiskové konferenci, která se uskutečnila v rámci 4. odborné realitní kanceláře, představila realitní zákon. Ten by měl zamířit na vládu 21. ledna. Zabývá se především přísnějšími podmínkami pro realitní makléře.

Česká republika má dvakrát více makléřů než sousední Polsko, které je rozlohou zhruba čtyřnásobně velké. Schválením realitního zákona přejde profese makléře z živnosti volné na živnost vázanou, tedy bude nutné prokázání odborné způsobilosti. To by mělo podle ministryně oboru dodat zpět prestiž a vysokou profesionalitu.

Robert Hanzl, generální ředitel realitní kanceláře Next Reality, řekl, zákon vítají, ale mohl by být podle jeho slov odvážnější. Regulaci vítal i poslední účastník tiskové konference Petr Makovský, výkonný ředitel Reality.iDNES.cz. I další realitní kanceláře zákon vítají, ovšem mají několik připomínek, a to zejména co se týče rozsahu pojištění, ochrany proti úpadku nebo zavedení kauce. Ministryně chce na právním předpisu spolupracovat s odborníky z realitního trhu.

Účastníci se vyjádřili také k situaci na trhu s nemovitostmi. Podle ministryně Dostálové je důležité, aby byly podniknuty kroky ke zrychlení stavebního řízení a také hlavně ve větších městech rozšířit poptávku po nájemním bydlení. V dubnu by se pak měl rozjet program Výstavba, který je určený pro obce na vybudování nájemných bytů. Robert Hanzl řekl, že Next Reality nezaznamenal v druhé polovině minulého roku dramatický pokles zájmu o reality. V tom mu oponoval Petr Makovský, který se domnívá, že realitní trh prochází určitou krizí.

Vyhlášen Realiťák roku 2018

Soutěž Realiťák roku byla představena na 3. odborné realitní konferenci. Soutěž vznikla pod taktovkou Realitního vzdělávacího institutu a Reality.iDNES.cz. Záštitu nad akcí převzala ministryně Dostálová a Hospodářská komora hlavního města Prahy.

Na začátku soutěže stála snaha najít ty nejschopnější osobnosti z řad makléřů. Podmínkou pro účast makléřů v soutěži byla aktivní inzerce na Reality.iDNES.cz. Na tomto webu a na www. Realitakroku.cz poté od poloviny května probíhalo hlasování. Hlasovat mohl kdokoliv z řad veřejnosti i odborníků z praxe.

Na základě hlasování postoupilo 20 makléřů do finále. To proběhlo dnes na konferenci a vítězem se stal Zbyněk Hloušek, makléř, který provozuje v Praze realitní kancelář.

 

Datum vytvoření: 15/01/2019

 

linkedin

komentáře
Srpnová inflace výrazně překvapila a zrychlila na 4,1 %, proinflační rizika dále sílí Inflace v srpnu překvapila podstatně rychlejším růstem, oproti červenci o 0,7 %,... Jakub Seidler hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user seidler
Hlasy pro brzký růst sazeb v ČR sílí Na to, který proud tentokrát zvítězí, si budeme muset ještě týden počkat, nicmén... Petr Dufek Makroekonom
Profile picture for user Petr Dufek
Velké trable slabého zlotého Tak předně je třeba říct, že na počátku depreciace zlotého byl rádoby dobře míně... Jan Čermák Analytik a ekonom ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák
nepřehlédněte