Přejít k hlavnímu obsahu
Pražská burza umazává ztráty z loňského roku, bankám se daří
Index PX uzavíral v pondělí 16. ledna na hodnotě 1277,52 bodu a od začátku roku si tak připsal zisk přes 5,5 %. Nicméně stále je daleko od situace, kdy dosáhl 1416,32 bodu na začátku roku 2022.
stock exchange

Pokles za rok 2022 dosáhl 15 % a index PX se tak přidal k dalším světovým burzám, které v loňském turbulentním roce značně ovlivnila válka na Ukrajině a zvyšování úrokových sazeb od centrálních bank, které bojovaly s inflací.

V novém roce se daří i českým bankám. Moneta si od 2. ledna připsala přes 6 % a na začátku tohoto týdne se obchodovala za 80 korun za akcii. Komerční banka se na konci stejného dne obchodovala za 717 korun za akcii a od začátku ledna přidala téměř 9 %. Ani jedna z bank se však nepřiblížila k hodnotě své akcie z prvního obchodního dne roku 2022. To se Moneta obchodovala za 94 korun za kus a Komerční banka za 927 korun za kus. Banky tak zaznamenaly za období od loňského ledna do loňského prosince propad o 19 %, respektive o 29 %.

Posilují rovněž i zahraniční banky, které jsou součástí indexu PX. Rakouská Erste, matka České spořitelny, si za posledních 14 dní připsala přes 8 % a v pondělí uzavírala na 784 korunách za akcii. Mírní tak svůj více než 30% propad z loňského roku, kdy se na začátku ledna 2022 obchodovala ještě za cenu 1026 korun za akcii.

Do roku 2023 dobře vstoupila i Raiffeisenbank International, která si během ledna polepšila ze 368 korun za akcii na 404 korun za akcii. Opět však pouze umazává ztráty z loňského roku, jelikož hodnota cenného papíru společnosti prudce spadla téměř o polovinu, přesněji o 42 %.

Propady na burzách se nevyhnuly ani pojišťovnám. Hodnota akcie Uniqy se snížila za rok 2022 o téměř 15 %. Rakouská pojišťovna VIG (Vienna Insurance Group) umazala ze své hodnoty 12,5 %. Oběma se však daří v novém roce posilovat.

Jedinou finanční institucí obchodovanou na pražské burze, která dokázala překonat svoji hodnotu z prvního lednového dne 2022, je německá Deutsche Bank. Ta se v pondělí odpoledne obchodovala za 283,9 koruny za akcii, zatímco před rokem byla k dispozici za 282,7 koruny.

Datum vytvoření: 18/01/2023

linkedin

Komentáře komentáře
Česká ekonomika klesá výrazněji, sazby dolů již v prosinci? Znepokojivý je také pohled do struktury HDP - mezičtvrtletně padají prakticky vš... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
HDP ještě horší než původní odhad Propad hospodářství jasně ilustruje efekt vysoké inflace, která stále likviduje ... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Pro aktivaci „Sahmova pravidla“ pro recesi v USA netřeba chodit daleko Samozřejmě, připomeneme-li si poslední tempo růstu HDP či dokonce říjnové maloob... Jan Čermák, analytik ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák