Přejít k hlavnímu obsahu
Řešení daňového podvodu UBS startuje ve Francie
Švýcarský bankovní gigant UBS a jeho manažeři jsou ve Francii, kde čelí obvinění z daňových podvodů, praní špinavých peněz a provozování účtů nelegálním klientům. Po skandálu Danske Bank se tak jedná o další evropskou banku v problémech.

Francouzská jednotka a šest vrcholových manažerů UBS bylo v pondělí v Paříži obviněno z pomoci bohatým klientům ukrýt hotovost v zahraničí a vyhnout se daním ve Francii. Zaměstnanci banky údajně oslovovali francouzské klienty – od bohatých podnikatelů až po sportovní hvězdy – na recepcích, golfových a tenisových turnajích nebo koncertech je přesvědčovali, aby skryli své peníze ve Švýcarsku. Pokud by se obvinění potvrdilo, mohla by curyšská instituce čelit pokutě ve výši až 5 miliard eur.

Soudní proces přichází po letech vyšetřování a jednání s francouzskými úřady. Během šetření UBS odmítla dohodu o vypořádání ve výši 1,1 miliardy eur. UBS, která je největší bankovní institucí ve Švýcarsku, se hodlá postavit před soud. "Po více než šesti letech soudních řízení budeme konečně mít příležitost reagovat na často neopodstatněná obvinění," uvedla banka.

UBS čelila případům podvodů v posledních letech hned v několika zemích. Belgie rovněž obvinila banku z organizovaných daňových podvodů. Americkým, britským a švýcarským regulačním orgánům uhradila pokuty za údajnou manipulaci s úrokovými sazbami. V roce 2014 zaplatila v Německu pokutu ve výši 300 milionů eur.

Francouzská národní jednotka finančních trestných činů odhaduje, že nejméně 9,76 miliardy EUR nebylo oznámeno francouzským daňovým orgánům. Pro praní špinavých peněz umožňuje francouzský právní řád soudům vymáhat pokuty až na polovinu vyprané částky. Proces bude trvat šest týdnů až do 15. listopadu.

Francouzský daňový případ je jedním ze dvou velkých právních otázek, které stále visí nad UBS. Banka je mezi několika velkými finančními institucemi, které dosud neurovnaly spory v USA ohledně prodeje toxických hypotečních cenných papírů v letech před finanční krizí.

Zdroj: DW.com

Datum vytvoření: 11/10/2018

 

linkedin

komentáře
Zasedání ECB a Fedu tento týden ukážou rozdílný přístup k inflaci Zatímco v USA zřejmě úrokové sazby půjdou vzhůru pravděpodobně do poloviny roku ... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
ČNB zpřísňuje podmínky pro poskytování hypoték na předpandemickou úroveň ČNB dnes rozhodla zpřísnit pravidla pro poskytování hypoték. Snížila tak limit L... Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user seidler
Co čekat od koruny po zasedání ČNB? Hlavním argumentem pro pokračující zisky koruny je skutečnost, že ČNB si je jedn... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
nepřehlédněte