Přejít k hlavnímu obsahu
Sada čísel z 9. října o nezaměstnanosti, inflaci a průmyslu vyzněla pozitivně, podporuje další růst sazeb ČNB
Růst průmyslové produkce v srpnu zrychlil na 5,8 % a překonal tak tržní očekávání o více než jeden procentní bod. Po červencové hodnotě jde tak o příznivé číslo, které dokládá, že slabší červenec byl dle očekávání způsoben především letními měsíci, které jsou spojeny s celozávodními dovolenými.

Růst průmyslové produkce v srpnu zrychlil na 5,8 % a překonal tak tržní očekávání o více než jeden procentní bod. Po červencové hodnotě jde tak o příznivé číslo, které dokládá, že slabší červenec byl dle očekávání způsoben především letními měsíci, které jsou spojeny s celozávodními dovolenými.

Příznivý růst srpnového průmyslu jde na vrub odvětví „výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla“ a tradičně také na vrub růstu výroby motorových vozidel. Nové zakázky vzrostly v srpnu o necelých 5 %. To je sice hodnota jen mírně pod celoročním průměrem 6,7 %, mírně překvapující však může být pokles nových zakázek u výroby motorových vozidel.Celkově nové zakázky v tomto doposud nejsilnějším segmentu rostou v letošním roce pouze mírně, zatímco v minulých třech letech byl jejich růst dvojciferný.

Srpnové hodnoty za průmysl nezklamaly a řada předstihových ukazatelů naznačuje, že průmyslová výroba bude pokračovat v solidním tempu i po zbytek roku. Pozornost ovšem zaslouží zpomalování růstu nových zakázek u výroby motorových vozidel, ty sice mohly být v srpnu ještě ovlivněny volatilitou letních měsíců, celkové je však růst nových zakázek v tomto odvětví v letošním roce nižší. Vzhledem k vysoké srovnávací základně minulého roku se však nejedná o nic negativního, může to však předznamenávat, že doposud dvouciferná tempa růstu ve výrobě motorových vozidel pomalu končí.

Inflace

Meziroční růst cen v září mírně zrychlil z 2,5 % na 2,7 %. Z meziměsíčního pohledu ceny mírně poklesly, což je tradiční sezónní vývoj. Zářijová inflace tak skončila v souladu s očekáváním ČNB ve výši 2,7 %, udržuje se tak bezpečně nad 2% cílem, kde by měla setrvat i v horizontu příštích dvou let.

Přestože byl tak jako v předchozích měsících nejvyšší příspěvek k meziročnímu růstu inflace tažen cenami potravin, které v září opět mírně zrychlily na 5,7 % a v letošním roce rostou v průměru o necelých 5 % yoy, růst cen v ekonomice je již poměrně plošný. To naznačuje například dynamika cen služeb. Ty v září meziročně rostly o 3,2 %, stejně jako v srpnu. Růst poptávkových tlaků dokládá také postupně zrychlující jádrová inflace. Tento vývoj je tažen příznivou ekonomickou aktivitou a zvyšující se spotřebu domácností z titulu historicky nízké nezaměstnanosti a rostoucích mezd.

Za celý letošní rok dosáhne průměrná inflace 2,4 % (vs. 0,7 % v minulém roce). V příštím roce by měla setrvat inflace na obdobné úrovni, což bude dáno pokračující příznivou ekonomickou aktivitou a především silnější dynamikou mezd. Ty by měly růst příští rok o 8-9 %, což bude zvyšovat spotřebu domácností a působit tak ve směru růstu cen. Ačkoli se koruna od října nachází mírně pod hranicí 26 Kč za euro, nemění to nic na tom, že ČNB zvýší své úrokové sazby na svém listopadovém jednání a dále je bude zvyšovat i příští rok.

 

Nezaměstnanost

Zářijový podíl nezaměstnaných osob (MPSV) dále mírně poklesl ze srpnových 4,0 % na 3,8 %. Zářijový vývoj tak předčil čekáváním trhu a podíl nezaměstnaných osob se tak dostal na svou nejnižší hodnotu v historii, kde se nacházel v polovině roku 2008 (graf 1). Mírný pokles nezaměstnanosti v průběhu září je typický z titulu nástupu nových absolventů škol do zaměstnání a také návratu do zaměstnání části zaměstnanců ze školství, kteří byli v průběhu letních měsíců v evidenci Úřadu práce. Další pokles nezaměstnanosti je však dán i příznivou ekonomickou aktivitou, ačkoli rychlost nabírání nových zaměstnanců se již dle některých předstihových indikátorů bude snižovat, zejména z toho důvodu, že není snadné nalézt vhodné uchazeče.

Pokračující příznivý vývoj ekonomiky tak snižuje nezaměstnanost v letošním roce podstatně rychleji, než se očekávalo. Klesá nejen počet nezaměstnaných, ale také roste počet volných pracovních míst (graf 2). Trh práce se tak přehřívá, což povede k dalšímu zrychlení dynamiky mezd. V letošním roce by měly růst o více než 6 %, příští rok by mohly zrychlit až o 8-9 % z titulu napjatého trhu práce, ale také schválenému růstu platů státních zaměstnanců a silnějšímu tlaku odborů.

Datum vytvoření: 09/10/2017
Jakub Seidler - hlavní ekonom pro ČR - ING Bank N.V.

Banner Finweek

komentáře
Evropské vlády mluví o „New deal”, realita je však zcela jiná Je třeba si uvědomit, že dnešní pandemická krize je v mnoha ohledech specifická.... Jan Bureš Hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
ČNB dál uvolňuje úvěrové podmínky A tím je především opuštění druhého ze tří stávajících parametrů při poskytování... Petr Dufek Makroekonom
Profile picture for user Petr Dufek
Je německý záchranný balík skutečně „chytrý”? Co však udělat v druhé fázi krize, kdy v rozmrzajících ekonomikách půjde o to „c... Jan Bureš Hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
nepřehlédněte