

Kam tedy bude lokální, ale i světová ekonomika směřovat? Kde je místo Evropy v rámci současného světového řádu? A jakou roli budou mít na nové transformaci banky? Právě o těchto a spoustě dalších témat jsme diskutovali s Helenou Horskou.
Když se podíváme na to, co se dnes děje ve světě, někteří ekonomové mluví o deglobalizaci. Ale je to skutečně deglobalizace, nebo spíše nová forma globalizace a vytváření nových ekonomických a obchodních celků?
Je důležité si říct, jak definujeme globalizaci. Totiž ani globalizace, která fungovala před covidem, nebyla úplně globální. Vždycky existovaly regionální celky, v nichž fungovaly pevnější vazby. Nicméně je pravda, že ústup od globální spolupráce dnes pozorujeme a spolu s ním bude stále důležitější prvek regionalizace, tedy posílení lokálních vazeb, které existovaly dříve, ale byly slabší. Za mě tedy přichází nová éra globalizace, jež bude mít významný regionální otisk. Proto bude i zahraniční obchod bohužel více fragmentovaný. Aby toho nebylo málo, kromě regionalizace můžeme pozorovat posílení bilaterálních vztahů (například Spojené státy – Spojené království), čímž vznikají silnější vazby mezi jednotlivými zeměmi.
...více v červnovém Bankovnictví! To i předplatné můžete získat ZDE.



