A jaký je aktuální trend v oblasti investování na důchod? Jakou roli v tomto ekosystému hraje DIP? A do jaké míry ovlivní penzijko evropská regulace? Na tyto a mnoho dalších otázek odpovídá právě Aleš Poklop v novém čísle Bankovnictví.
Penzijní spoření je na tuzemském trhu zajetý produkt, nicméně při pohledu na čísla se zdá, že počet účastníků od roku 2013 klesá, čím to je dáno?
To jsou pouze absolutní čísla, v novém penzijku stoupá počet účastníků zhruba o 50 tisíc každé čtvrtletí. Jen v červenci jsme přivítali dokonce 40 tisíc nových účastníků. To byl rekord, a přitom byly prázdniny! Do výpočtu celkového množství účastníků se však započítává i staré penzijko, do kterého se již 12 let nedá vstupovat. Tehdy mělo jako jediný zástupce III. pilíře přes pět milionů lidí, kteří postupně produkt opouštějí, čerpají nebo přecházejí do nového penzijka. Letošní novinkou je možnost, že si tito účastníci mohou smlouvu o starém penzijku zmrazit a mít zároveň i nové penzijní spoření.
Všichni noví klienti mají automaticky účastnické fondy, jaký je vlastně zde poměr mezi dynamickými, smíšenými a konzervativními?
Poměr se výrazně změnil, což je dobře. Zatímco dřív volilo 80 procent lidí konzervativní fondy, nyní je to jen 20 procent. Plných 40 procent preferuje nově dynamické fondy a zbývající dvě pětiny vyvážené fondy. Lidi vidí, že penzijní společnosti odvádějí dobrou práci, a nebojí se si na ně tímto způsobem vsadit.
...více v říjnovém Bankovnictví!