Přejít k hlavnímu obsahu
7 dní s korunou: Menší averze k riziku na globálních trzích ulevila koruně
V průběhu února jsme mohli pozorovat oslabování české měny vůči euru. V neprospěch koruny hrály vyostřující se geopolitická rizika a přehodnocení výhledů na americké úrokové sazby k více než pěti „hikům“ během letošního roku. K obratu vývoje kurzu koruny došlo počátkem minulého týdne.
7 dní s korunou

Koruna kulminovala na úrovni EUR/CZK 24,56 a poté skokově posílila na 24,34. Reagovala tím jednak na navýšení FRA sazeb, které posunula vyšší než očekávaná lednová inflace, a jednak na zvolnění averze k riziku. Investoři aktuálně očekávají, že česká základní úroková sazba bude za tři měsíce mezi 4,75 – 5,00 %. Nevylučují tedy možnost, že ČNB znovu sáhne po nadstandardním „hiku“, tentokrát o 50bb. My se přikláníme k 25bb, a to i po zveřejnění lednové inflace, jelikož k překvapení došlo z titulu regulovaných cen a potravin, zatímco jádrová inflace skončila v souladu s prognózou ČNB.

Navzdory tomu, že konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem zůstává nadále velmi vyhrocený, nervozita na finančním trhu se zmírnila. Americký S&P 500 index i hlavní měnový pár EUR/USD se v minulém týdnu obešly bez větších pohybů. Navíc sázky trhu na zvýšení amerických sazeb na březnovém zasedání Fedu mírně klesly. Ze swapových sazeb vyplývá, že pravděpodobnost „hiku“ o 50bb dosahuje už jen zhruba 20 %, zatímco začátkem února si byli investoři nadstandardním zvýšením ještě téměř jisti. Ke snížení očekávání došlo po komentářích některých představitelů Fedu.

V dnešních dopoledních hodinách koruna pokračovala v nastoleném trendu a přechodně posílila o zhruba 0,2 % až k úrovni EUR/CZK 24,28. Aktuálně se obchoduje za 24,35.

Pozitivní zprávy přinesla ekonomická data. Hodnota únorového PMI indexu v sektoru služeb v eurozóně vzrostla více než se čekalo, což ukazuje na odeznívání dopadů omikronu. Podle německého PMI došlo k oživení ekonomické aktivity nejrychleji za posledních šest měsíců, ovšem výhradně díky sektoru obchodu a služeb. Znovu bylo potvrzeno zvolňování komplikací v dodavatelských řetězcích a poptávka na exportních trzích vzrostla. To je dobrou zprávou pro očekáváné oživení českého exportu, který bude působit ve směru posilování koruny.

Zlepšení se očekává také od Ifo indexu, který vyjde v úterý. Na druhé straně zůstávají cenové tlaky silné. To potvrdilo i dnešní zveřejnění cen německých výrobců, které překvapily meziměsíčním zdražením o 2,2 % oproti očekávaným 1,5 %. Meziročně jsou o 25 % vyšší, nejvíce v historii. Překvapivě vyšší růst cen se začátkem roku dostavil také v Polsku. Pro výsledek cen českých průmyslových výrobců, které jsou na řadě ve středu, se jedná o riziko přestřelení odhadů, které počítají se zdražením oproti prosinci o zhruba
1 %. Vyšší inflační tlaky by posléze mohly vyústit v další mírné posuny FRA sazeb směrem k 5 % na krátkodobém časovém horizontu.

Autor: David Vagenknecht, analytik Raiffeisenbank

Datum vytvoření: 21/02/2022

linkedin

Komentáře komentáře
Vláda hospodaří v půli roku s deficitem 152 miliard, výhled je ale nejistý Inkaso roste jak v případě daní z příjmů fyzických (+13,9 %), tak i právnických ... Dominik Rusinko, hlavní ekonom ČSOB Private Banking
Profile picture for user Dominik Rusinko
ČNB si dává přestávku Předpokládám, že jde o přestávku, nikoliv konec politiky uvolňování měnové polit... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Ekonomika ani v červnu zatím nehlásí potíže s americkými cly Celkový indikátor důvěry podnikatelů sice lehce poklesl (o 1 bod na úroveň 100),... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš