

Mnoho společností však již Londýn opouští. Banky včetně společností JP Morgan, Lloyds, Barclays, HSBC a Goldman Sachs již založily dceřiné společnosti v jiných zemích EU. Společnost Brexit by mohla způsobit ztrátu 75 000 pracovních míst a až 10 miliard eur z ročních daňových příjmů. Pokud Spojené království učiní dohodu volný přístup na trh, dopad na město by odpovídal 3 000 až 4 000 pracovním místům. Pokud by Spojené království nemělo zvláštní vztah s EU, přišlo by město o příjmy ve výši 18 miliard ročně, což by ohrozilo 31 000 až 35 000 pracovních míst.
Takzvaný jaderný scénář Brexitu pracuje s teorií, že by Evropská centrální banka nutila přemístit zúčtování obchodů v eurech z Londýna do eurozóny. To by znamenalo potenciální ztrátu 230 000 pracovních míst ve městě.
„Dá se očekávat, že příjemcem řady institucí bude Paříž, ale ta může mít problémy zejména s anglosaskými obchodníky,“ řekl Leon Podkaminer, senior expert ve Vídeňském institutu pro mezinárodní hospodářský výzkum (wiiw). „V obou zemích existují rozdílné přístupy k finančním produktům. Zatímco ve Velké Británii je to především prostřednictvím makléřů, tak ve Francii je to ve většině případů prostřednictvím bank. Klíčovým problémem bude, co dělat například s existujícími smlouvami v oblasti pojištění,“ dodal.
Zdroj: DW.com



