Přejít k hlavnímu obsahu
Česká ekonomika překvapivě zrychlila
Podle předběžného odhadu ČSÚ vzrostla česká ekonomika v závěru minulého roku mezičtvrtletně o 1,0 %, což znamená zrychlení o čtyři desetiny ve srovnání s předchozím čtvrtletím. Meziroční tempo také zrychlilo na 2,9 %. Výsledek je tak pozitivním překvapením, ačkoli se jedná pouze o předběžný odhad, který může být v následujících revidován směrem dolů. Za celý loňský rok dosáhl hospodářský růst 3 %.

Podle předběžných informací statistického úřadu byla hlavním impulsem zahraniční poptávka a investice. Nadále pozorujeme i solidní spotřebu domácností, která je poháněná rekordním růstem mezd a s tím spojenou vysokou spotřebitelskou důvěrou. Dlouhodobě přehřátý trh práce a nedostatek volných zaměstnanců nutí firmy k dlouho odkládaným investicím do modernizace kapacit za účelem navýšení produktivity práce. To je pro ně jediným dlouhodobým řešením, jak navýšit své produkční kapacity.

Na druhou stranu firmám braní v rychlejším růstu rostoucí mzdové náklady, vyšší úrokové sazby a relativně silnější koruna oproti předchozím rokům. Podnikům tak klesá jejich ziskovost, což se promítá mimo jiné i do slabšího výběru daně z příjmu právnických osob. Vládní sektor naopak podporuje ekonomiku vyššími běžnými ale i investičními výdaji, které navíc v závěru minulého roku podpořila nutnost dočerpat prostředky z fondů EU. I zahraničnímu obchodu se podle našich odhadů v posledním čtvrtletí minulého roku dařilo, ačkoli v předchozích třech čtvrtletích přispíval k růstu tuzemského HDP negativně.

V každém případě je současný růst HDP stále vysoký. I přes zpomalení tuzemské ekonomiky v předchozích dvou čtvrtletích je současné zrychlení pozitivním překvapením. Pro tento rok očekáváme průměrný růst ekonomiky 2,7 % a pro rok příští ještě o dvě desetiny nižší tempo.

 

Datum vytvoření: 15/02/2019

linkedin

Komentáře komentáře
Povedený rok pro korunu. Udrží své zisky v roce 2026? Má koruna v příštím roce šanci tyto zisky udržet? My si myslíme, že ano. A nejen... Dominik Rusinko, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Dominik Rusinko
ČNB ponechává sazby beze změny, ale mírní jestřábí rétoriku To směrem k roku 2026 spíše otevírá prostor pro znovuotevření debaty nad da... Jan Bureš, hlavní ekonom ČSOB
Profile picture for user Jan bureš
Holubičí Fed naskočil na býčí vlnu technologické revoluce Celkově holubičí vzkaz z posledního zasedání Fedu byl zesílen i další rétorikou,... Jan Čermák, analytik ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák