
Fakturoid je software pro fakturaci a účetnictví. Zonky je platforma, kde si lidé půjčují mezi sebou a díky tomu získávají levnější úrok než u tradičních finančních institucí. Služby teď společně vymyslely na českém trhu unikátní způsob, jak nabízet OSVČ co nejlevnější financování.
“Nelíbí se nám, že lidé, kteří se rozhodli podnikat, jsou za svou odvahu bankami často trestáni a dostávají zbytečně vysoké úroky,” říká jeden ze zakladatelů Fakturoidu Lukáš Konarovský.
“Propojili jsme naše služby tak, aby Zonky mělo – samozřejmě po souhlasu klienta Fakturoidu – přístup k aktuálním datům o tom, jak se mu daří. To zásadním způsobem mění situaci,” říká ředitelka Zonky Lucie Tvarůžková.
Banky drobné podnikatele obvykle posuzují na základě daňových přiznání z loňského roku. Většina drobných podnikatelů používá nákladové paušály, takže daňové přiznání neříká nic o jejich skutečných příjmech. V bankách jsou proto často hodnoceni jako rizikovější klienti než ve skutečnosti jsou a dostávají vysoké úrokové sazby.
“Z našich předběžných odhadů vyplývá, že téměř polovina klientů Fakturoidu pohodlně dosáhne na nejnižší úrok, který nabízíme, tedy 5,99 procenta. V bankách se dnes v průměru půjčuje za 13,7 procenta,” říká Tvarůžková.
Díky propojení obou služeb navíc významně ubude papírování, zájemce o půjčku se předběžný úrok, na který si může sáhnout, dozví přímo ve svém účtu v aplikaci. V rámci Zonky je pak možné žádat o půjčku do výše 300 000 Kč. Až do konce roku je pro klienty tohoto učetního systému používání služby od zprostředkovatele zcela zdarma.
“Předpokládáme, že pro řadu našich zákazníků může být zajímavé si na Zonky refinancovat i stávající dražší bankovní produkty,” vysvětluje Lukáš Konarovský.
Zonky je technologická platforma, která funguje na principu P2P lending, který se dnes bouřlivě prosazuje po celém světě. Na jedné straně jsou lidé, kteří si chtějí půjčit. Na straně druhé ti, kteří jsou ochotní jim půjčit. Zonky tyto dvě strany propojuje a jeho skóringový model na základě desítek informací vyhodnocuje riziko toho, že žadatel může mít v budoucnu problém se splácením. Podle tohoto rizika se pak určuje úroková sazba.
“Unikátní na naší službě je, že do hodnocení rizika vstupují i jiné faktory než v bance – koukáme se třeba na to, zda člověk pravidelně sportuje, jak se mu daří v práci nebo teď ve spolupráci s Fakturoidem i na to, jak se mu daří získávat nové zakázky. Díky tomu můžeme stanovovat úrok férověji a individuálněji než velké bankovní domy,” vysvětluje Lucie Tvarůžková.



