Přejít k hlavnímu obsahu
Platební terminál se stěhuje do mobilů
Novou aplikaci, díky níž bude možné proměnit mobilní telefon v platební terminál pro přijímání karet, spouští světová jednička v platebních technologiích Global Payments ve spolupráci s Českou spořitelnou a kartovými asociacemi Visa a Mastercard. Firmy tak reagují i na vyšší zájem o placení kartou kvůli obavám z nákazy koronavirem.
mobile terminal

Podle statistiky Global Payments se lidé během loňské jarní koronavirové krize naučili více platit kartou a tento trend přetrvává. V roce 2019 utratili Češi 189 miliard korun. V roce 2020, navzdory několika měsíčním lockdownům, zaplatili nakupující kartou zboží za 198 miliard korun, což je nárůst o 5 procent. Průměrná částka činila loni 680 korun. I v současnosti, kdy jsou obchody zavřené, lidé stále platí kartou za jídlo a nutné životní potřeby necelých 400 milionů korun denně, loni touto dobou to bylo téměř 600 milionů korun.

Aplikace, která nese název GP tom, umožní obchodníkům přijímat platby kartou svým mobilním telefonem místo klasického terminálu. Funguje na všech telefonech s operačním systémem Android 8 a vyšším a NFC čipem.

Největší výhodou aplikace je, že menší obchodníci již nebudou potřebovat žádný platební terminál, vše zastane jejich mobil. Platby kartami mohou přijímat kdekoliv, kde je signál. Vzhledem k tomu, že účtenka se odesílá SMS, emailem nebo přes QR kód, není GP tom určen pro supermarkety s velkým množstvím zákazníků, ale je ideální třeba pro taxikáře, kurýry, půjčovny vodáckého vybavení, řemeslníky, trhovce, lékaře nebo menší prodejny.

Druhou výhodou jsou rychlost a jednoduchost. Živnostník může začít přijímat karty v řádu několika hodin od podpisu smlouvy. Aplikaci lze doplnit i o pokladní systémy, což ocení zejména sezonní podnikatelé, kteří si už nebudou muset kupovat žádné další zařízení. Obchodník také přímo ve svém telefonu uvidí přehled a historii všech transakcí.

Platba přes GP Atom probíhá jako u klasického terminálu, obchodník zadá částku, zákazník zespodu přiloží kartu nebo svůj telefon, zadá PIN (v případě karty a pouze u plateb od 500 korun) a aplikace se spojí s autorizačním centrem a platbu autorizuje. Účtenku obchodník pošle zákazníkovi emailem nebo SMS, případně si ji zákazník načte skrze QR kód pokud nechce sdílet kontaktní údaje s obchodníkem. Platbu zpracují Global Payments a peníze přijdou obchodníkovi na účet hned druhý den po provedení transakce.

Transakce do 500 korun není dle pravidel karetních asociací nutné potvrzovat PINem, nad tuto částku si aplikace potvrzení vyžádá u plastových karet. Na displeji se objeví speciální plovoucí klávesnice, do níž nakupující zadá PIN. Klávesnice se pohybuje, aby nebylo možné podle otisků prstů zjistit zadané údaje. Nutnost zadávání PINu odpadá při platbě telefonem nebo hodinkami s Google Pay či Apple Pay.

Aplikaci GP tom je možné si stáhnout si z Google Play, jakmile obchodník s Global Payments uzavře smlouvu o akceptaci platebních karet. O aplikaci je také možné se informovat v kterékoliv pobočce České spořitelny. Ta pro své klienty připravila i promo akci, v rámci které získají na 12 měsíců jeden z jimi vybraných produktů Global Payments za zvýhodněných podmínek. Pokud se například rozhodnou využít platební terminál v mobilu, získají navíc zdarma službu GP Analytics a snížené acquirer fee. A noví klienti k tomu navíc získají i podnikatelské konto Klasik na rok zdarma (standardně vyjde na 149 korun měsíčně).

Datum vytvoření: 16/02/2021

 

linkedin

komentáře
Proč si české HDP vedlo lépe než během první vlny pandemie? Za prvé, svoji roli může hrát to, že některé oblasti ekonomiky se jednoduše nedo... Jan Bureš Hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Dluh zemí eurozóny překonal 97 % HDP Na průběžných číslech je jasně vidět, jak silně se na hospodaření jednotlivých s... Petr Dufek Makroekonom
Profile picture for user Petr Dufek
Rok, na který hned tak nezapomeneme Poprvé už na jaře, kdy omezení služeb a (ne)dobrovolné odstávky v průmyslu způso... Petr Dufek Makroekonom
Profile picture for user Petr Dufek
nepřehlédněte