

V žebříčku 174 sledovaných zemí světa si Rusko od roku 2014 polepšilo. Ze 74. místa se posunulo na letošní 55. pozici. Hodnota ekonomického indexu BDO za 4 poslední roky vzrostla ze 49,66 na 54,12. Investoři jsou přesto při zvažování svých aktivit v této zemi výrazně opatrnější.
Rozhodnutí Spojených států, Evropské unie a dalších zemí poté, co Rusko výrazně zasahovalo do vypjaté politické situace na Ukrajině a nakonec anektovalo Krym, bylo jasné. Putinova velmoc měla pocítit nesouhlas prostřednictvím zdrcujících sankcí. Stále častěji ale z různých kruhů zaznívají komentáře, že sankce v Rusku způsobily pouze krátkodobý efekt, ale celkové ekonomice země výrazně neuškodily. Podobné závěry vyplývají i ze studie BDO International Business Compass, která vychází každý rok. Studie zkoumá příjem na osobu, veřejný dluh, přímé zahraniční investice na osobu, míru inflace a ekonomické svobody, stav infrastruktury, daňové zatížení a tržní potenciál.
Efekt sankcí je nejednoznačný
Podle studie BDO ekonomický index Ruska po sankcích vzrostl z hodnoty 49,66 (2014) na 54,06 (2015). Poté dva roky mírně klesal (52,79 v roce 2016 a 49,95 v roce 2017). Letos naopak výrazněji posílil na 54,12. „Naše indexové hodnocení Ruska nevykazuje žádný razantní skokový pokles, který by říkal: pozor, tady se něco stalo. Kdyby sankce měly výrazný dopad, náš index by to ukázal zhruba s ročním zpožděním, tedy už v roce 2015. Index ale v té době vykázal naopak posílení. Mírné klesání v následujících dvou letech o ničem závažném nevypovídá,“ uvádí Lukáš Hendrych z auditorské a poradenské společnosti BDO, a dodává: „V současné době můžeme říct, že sankce zasáhly pouze dodavatelské sítě, které bylo nutné razantně přeorganizovat. Ruskou ekonomikou jako celkem sankce neotřásly, přesto můžeme u investorů pozorovat, že sankce vnímají a jejich přítomnost zahrnují do rozhodování o tom, zda dále rozvíjet obchodní aktivity a případně v jaké formě. Rusko ale není odkázané jen na dodávky ze západních zemí.“



