Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (18. května - 22. května)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Americký Fed v čele se svým předsedou dál vysílá signály skepse o rychlosti obnovy ekonomiky po skončení koronakrize. Powell svůj postoj prezentoval v nedávné době hned několikrát a také tento týden má v plánu další vystoupení. Doplní ho kolegové Kashkari, Rosengren, Bostic nebo Williams. Ačkoli komentáře dosud měly o něco větší vliv na trhy než nově přicházející data, nedá se říci, že by dokázaly na delší dobu upevnit negativní sentiment, o čemž svědčí třeba i dnešní obchodování.

Kromě nových komentářů Fed tento týden zveřejní zápis z posledního měnového zasedání. Americká data pak zastupuje hlavně index filadelfského Fedu sledující průmyslovou aktivitu v oblasti a také další týdenní statistika žadatelů o dávky v nezaměstnanosti.

Nejméně stejnou pozornost pak budou poutat předběžné květnové indexy nákupních manažerů z eurozóny. Díky méně chmurnému výhledu a postupnému otevírání ekonomik by se měly od dubna podstatně zlepšit, ale i tak zůstanou hodně nízko. Opatření proti koronaviru dostala pod daleko větší tlak služby, jejichž značná část byla ze dne na den v podstatě vypnuta. Nyní ale považujeme za větší riziko přetrvávající problémy v průmyslu, který sice neprožil tak extrémní útlum, ale jeho rozjezd zase bude komplikovanější.

Vlády napříč vyspělým světem budou chtít na trh umístit tento kvartál obrovské množství dluhopisů. Největší pozornost by v následujících dnech mohla mířit k první aukci amerického 20Y dluhopisu, přičemž téma extrémního růstu nabídky může postupně nabírat na důležitosti plošně. Stejně tak podle nás zůstává nadmíru aktuální otázka obchodní války USA - Čína a mohou se vynořovat i obavy z opětovného vzedmutí koronavirové epidemie.

Jelikož máme tuto bláznivou výsledkovou sezonou téměř za námi (90 % S&P 500 má odreportováno), je čas udělat si malý sumář. Agregované zisky pro celý index S&P 500 sklouzly o nějakých 14 % yoy, přičemž na začátku sezony se konsensus pohyboval kolem -11 %. Jenom 36 % společností překonalo konsensus o více než jednu standardní odchylku (vs. dlouhodobý průměr 45 %) a až 20 % jich na konsensus nedosáhlo (vs. dlouhodobý průměr 14 %). Všeobecně se dá tedy říct, že sezona byla zklamáním, nicméně zklamáním dosti nevyváženým. 6 z 11 sektorů totiž ve skutečnosti své zisky zvyšovalo a extrémní propady se soustřeďovaly do financí (-41 % yoy) a cyklické spotřeby (-48 % yoy). Vytrvalý růst naopak sledujeme v sektoru IT, konkrétně v Software a Služby (+9 % yoy).

Z toho se dá částečně odvodit také růst indexu S&P 500 od březnového dna (cca +30 %), jelikož se soustředil do několika těžkých vah - koncentrace 5 největších titulů indexu (MSFT, AAPL, AMZN, GOOGL, FB) se zvedla nad 20 %. Index S&P 500 kvůli tomu méně a méně odráží skutečnou situaci v ekonomice, jelikož proporcionálně méně zastupuje menší společnosti s horšími bilancemi a slabší provozní flexibilitou. Vezměme si, že zatímco agregované zisky indexu S&P 500 klesly o zmiňovaných 14 % yoy, v případě indexu Russell 2000 sdružujícího společnosti s nízkou tržní kapitalizací byl pokles za stejné období až o 90 % yoy.

Hodnotu indexu podepíraly také komentáře managementu společností, které napříč vícero sektory zmiňovaly dubnovou stabilizaci v jejich odvětví a místy dokonce první zárodky růstu. Je však zajímavé, že to moc nepřesvědčilo konsensus analytiků, který se během sezony naopak markantně zhoršil. Pro kvartál 2Q nyní odhaduje 43% yoy propad zisků, zatímco v polovině dubna byl odhad -23 % yoy. Výrazně dolů šly i predikce pro 3Q a 4Q, čímž se zotavení spolehlivě přesunulo až do dalšího roku, kde konsensus analytiků kreslí 26% růst zisků, proti dubnovým +18 %.

Co se týče výsledků v tomto týdnu, zajímat nás bude zejména Nvidia a Alibaba. Velká očekávání budou především od první jmenované, jelikož její akcie trhají historické rekordy a valuace se v očekávání růstu hráčského a cloudového segmentu opět utrhla z řetězu - násobek P/E založený na odhadovaném čistém zisku následujících 12 měsíců dosahuje hodnoty 43x, což je více než 3 standardní odchylky nad 2letým historickým průměrem.

Datum vytvoření: 18/05/2020
Patria Finance

ZK_cena podnikatelů

Komentáře komentáře
Státní dluh překonal hranici 3,2 bilionů korun V poměru k HDP situace vypadá mnohem příznivěji, protože se dluh pohybuje jen ok... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Geopolitika opět v centru pozornosti Trhy jinými slovy věří, že další eskalace do podoby širšího regionálního konflik... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace v březnu zůstává na cíli, v létě uvidíme další pokles Příběhy uvnitř spotřebitelského koše jsou však nadále velmi rozdílné.  Za poměrn... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš