Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (22. - 26. října)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Na začátku týdne finanční trhy mohou využívat lehce pozitivních zpráv o hlavních tématech z poslední doby. Saúdská Arábie a Spojené státy krotí svou rétoriku v souvislosti s údajnou vraždou opozičního novináře a je znát, že chtějí celou záležitost zvládnout pokud možno bez zhoršení vztahů. Britská premiérka Mayová přidala nové povzbudivé zprávy z jednání o brexitu, kde zůstává vyřešit prakticky "jen" Severní Irsko. Mezitím pokračuje výrazný růst čínských akcií povzbuzených ohlášeným zmírněním regulace koncem minulého týdne.

Také zprávy o Itálii vzaly trhy na úvod týdne výrazně pozitivně, ačkoli jejich nadšení následně opadává. Agentura Moody´s snížila italský rating na Baa3, což je sice těsně nad spekulativním pásmem, ale stabilní výhled dává naději, že rating nespadne níž. Italská vláda mezitím trvá na svém plánu rozpočtu, ale je ochotna jej všemožně vysvětlovat a obhajovat. V pátek má nový italský rating oznámit ještě S&P.

Ve čtvrtek zasedá ECB, které se italské rozpočtové plány nemohou líbit a podpůrných slov se Italové těžko dočkají. Banka se však podle nás vyhne i rétorice, která by mohla šponovat tržní tlak na italské dluhopisy. Co se týče výhledu politiky, nic se pravděpodobně nezmění. Program QE skončí s letošním rokem a pro růst sazeb ECB zopakuje termín "po létě příštího roku". Zatím nemá důvod upřesňovat načasování. Důležité bude, zda Mario Draghi ve svém vystoupení bude dál mluvit o vyvážených rizicích pro růst a stoupající inflaci. Blížící se brexit, Itálie, cla i zhoršené prognózy pro růst třeba od MMF totiž naznačují, že se objevují rizika hlavně směrem dolů.

Sledovaným příspěvkem k otázce kondice eurozóny budou ve středu indexy nákupních manažerů, které následující den doplní německý index Ifo. Trh předpokládá mírný pokles předběžných čísel a udržení úrovně konsistentní s pokračující expanzí výrobního i nevýrobního sektoru.

V zámoří budeme sledovat kromě dalšího přídělu firemních výsledků také první odhad HDP za třetí kvartál. Předpokládané zpomalení z velmi vysokého tempa ve 2Q by nemělo být samo o sobě zklamáním, zajímat nás bude hlavně míra ztráty dynamiky u klíčových komponentů. Zajímavým ukazatelem mířícím částečně do budoucnosti budou objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. Samozřejmě pak nelze zapomínat ani na další komentáře z Fedu.

Výsledková sezóna za 3Q18 prozatím běží „podle plánu“. Přestože výsledky doposud překvapují spíše pozitivně a jejich meziroční růst tak atakuje +23 %, na tržních očekáváních to výraznější stopu nezanechává. Tržní konsenzus pro celý 3Q18 se posunul jen kosmeticky na +20,7 % yoy, přičemž očekávání pro příští rok jsou rovněž pro tuto chvíli celkem stabilní na úrovni +11,5 %. Tržní odhady pro nadcházející kvartály (4Q18 a 1H19) jsou ve světle korporátních výhledů revidovány spíše směrem dolů. Jde tak o další z indikací, že mnoho pozitiv v rámci stávajícího hospodářského cyklu je již v tržních cenách zohledněno.

Ze sektorového pohledu překvapují zejména banky (zisky +29 % yoy) a průmyslové koncerny (+27 % yoy). IT sektor je naopak na úrovni indexu S&P 500 po dlouhé době brzdou. Divokou kartou se ukazuje být nově vzniklý komunikační sektor, který se s +49 % yoy neohroženě postavil do čela meziročních přírůstků zisku. Překvapení má přirozeně na svědomí Netflix, ovšem jmen tohoto kalibru je v sektoru víc.

V tomto týdnu zařadíme ještě vyšší rychlostní stupeň, když se k americkému firemnímu sektoru přidá i evropský. Ten bude tradičně nejaktivnější ve čtvrtek, kdy nás čeká pestrá směs blue-chipů jako UBS, Orange, AB InBev, Daimler, nebo Lloyds. Jinak bude ale týden, resp. jeho druhá polovina, v režii amerického IT sektoru, který se v uplynulých dvou týdnech ocitl pod palbou prudkých výprodejů. Od středy dál reportují Visa, Microsoft, Alphabet, Intel a Amazon. Čtvrtek pak navíc osvěží farmaceutický sektor (BMY, CELG, MRK, GILD), přičemž celý týden bude vystlán velkými průmyslovými koncerny.

Datum vytvoření: 22/10/2018
Patria Finance

linkedin

Komentáře komentáře
Jestřábí ČNB dodala koruně nový impuls. Kam až se česká měna podívá? Na domácím poli hraje koruně do karet změna očekávání ohledně snižování tuzemský... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace v dubnu výrazněji vzrostla kvůli potravinám Za překvapením stál z našeho pohledu především daleko svižnější růst cen potravi... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Služby přebírají otěže ekonomiky Za první kvartál vzrostly reálné tržby odvětví spadajících pod služby mezičtvrtl... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek