Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (23. dubna - 26. dubna)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

USA zveřejní první odhad HDP za 1Q. Trh je už delší dobu naladěn na poměrně slabé tempo, takže růst lehce nad 2 procenty by neměl být zklamáním. Toto tempo navíc po revizích HDP vykázal i za poslední čtvrtletí loňského roku. I po solidních číslech maloobchodu za březen to stále vypadá, že soukromá spotřeba ekonomiku začátkem roku brzdila. Další čísla z kalendáře na příští dny, která stojí za pozornost, jsou německé Ifo a americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby.

Ropa Brent se odpoutala od hranice 70 a rychle vystoupala na hladinu 75 USD za barel. Důvodem je rozhodnutí americké vlády neobnovit výjimky na dovoz ropy z Íránu. Už od začátku května tak poběží tažení proti Íránu opět naplno a případným kupcům jeho ropy budou hrozit americké sankce. Na druhou stranu USA předpokládají, že tento výpadek nahradí Saúdská Arábie se SAE, které mají dostatečné kapacity. Trh o tom podle reakce není úplně přesvědčen. Navíc je možné, že kvůli této kompenzaci by pak OPEC nebyl tak svolný k (předpokládanému) navyšování produkce na červnovém zasedání.

Podpora evropským bankám ze strany ECB nemusí být tak výrazná, naznačil její významný zástupce Coeuré. Ten se přímo staví proti odstupňování depozitní sazby, pro které nyní nevidí žádný důvod. Navíc podmínky nového TLTRO, které budou oznámeny v červnu, by neměly být tak výhodné jako u předchozího kola tohoto programu. Banky by se podle zástupce ECB měly zaměřit na své náklady a neobviňovat centrální banku z nízkých zisků.

Korporátní sféru čeká skutečně perný týden. Sektor polovodičů zastoupí především Intel, Texas Instruments, Lam Research a Xilinx, jejichž výsledky odstartovaly v lednu nečekaně prudký růst celého sektoru. Softwarovou stranu technologíí budou reprezentovat těžké váhy jako Twitter, Facebook, Microsoft a Amazon, v Evropě pak SAP. První zprávy z automobilového sektoru představí Daimler, Volvo a Tesla a v pátek naváže se svými čísly i ropný sektor (Total, Chevron, Exxon). Výkop evropských bank si vezme na starost Credit Suisse, kterou budou v těsném závěsu následovat UBS a těžce zkoušená Deutsche Bank.

Prozatím se výsledková sezona vyvíjí poměrně dobře. Čísla za první kvartál roku a výhled dopředu vesměs překonávají predikce trhu. Očividně to však úplně nestačí, jelikož konsensus pro růst zisků indexu S&P 500 se posouvá spíše směrem dolů. V této chvíli se ještě nejedná o výrazné pohyby ale například druhý kvartál tohoto roku je již téměř v záporu (před dvěma týdny měl ještě +1 %). I při pohledu na graf indexu je zjevné, že trh by potřeboval podstatnější důvod, aby si šáhl na nová historická maxima.

Datum vytvoření: 23/04/2019
Patria Finance

ZK_cena podnikatelů

Komentáře komentáře
Koruna s regionem pod tlakem, nehledě na „opatrnou“ ČNB Částečně to může být dané tím, že část trhu má stále problém s tím „uvěřit” bank... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
ČNB snižuje základní sazbu na 5,75 %. Jaký čekat vývoj v příštích měsících? Jedním z argumentů pro opatrnější postup centrální banky je setrvačná inflace ve... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
ČR se sune k zemím s nejnižší inflací v EU Zafungoval vysoký srovnávací základ a vedle toho odeznívají i inflační tlaky při... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek