Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (27. července - 31. července)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

V korporátní sféře nás čeká akční týden, protože spolu s americkým trhem začíná reportovat také naše Evropa. Soudě dle toho, co jsme viděli předešlý týden, nás asi nečekají moc velké pohyby nahoru. I když čísla dokázala předběhnout konsensus, investoři po oznámeních spíše uzavírali pozice a vybírali zisky. Například Tesla šla navzdory kladnému čistému zisku a možnosti zařazení do S&P 500 nejdříve nahoru, pak si to však trh rozmyslel a den po výsledcích končily akcie v 12% ztrátě (dokonce 16% když počítáme intraday). Od spekulace na výsledky tedy radíme držet se ješté dál, než obvykle. Obzvláště u technologického sektoru můžou být neformální očekávání mnohem výš. Ostatní sektory jej navíc potřebují ve výkonu trochu doběhnout, ať se častečně napraví poměrové zasoupení sektorů v rámci S&P 500.

Zároveň je vidět, že trh celkově nebere dobrá čísla příliš vážně. V této chvíli máme odreportovaných 117 firem z indexu S&P 500, z nichž 85 % porazilo konsensus, a to včetně některých velkých jmen. Index samotný přitom zůstává na hladině 3200 bodů. Uvidíme, jak to ale půjde dál. Čekají nás další čtyři technologičtí giganti - Facebook, Amazon, Apple a Google. Pro evropu budou stěžejní banky a s kůží na trh se dostaví také Volkswagen a Airbus. V Británii budou určovat tempo těžaři ropy a nerostných surovin.

Jedním ze zásadních bodů tohoto týdne bude vyjednávání o novém fiskálním balíku v USA. Březnová opatření, zejména zvýšené dávky pro nezaměstnané, vyprší s koncem měsíce a náhrada tu zatím není. Republikáni se teprve shodli mezi sebou, jaký postup zvolit. Chtějí vyplácet 70% náhradu mzdy v rámci balíku za 1 bilion USD. Demokrati ovšem prosazují balík za 3 biliony a prodloužení 600dolarové prémie. Politici se na jednu stranu drží svého postoje, ale naproti tomu vyjadřují důvěru v dostatečně rychlou dohodu. Také podle nás se nějaký kompromis nakonec upéct podaří, protože výpadek podpory při zadrhávání první vlny oživení a rychlém šíření nákazy by zvláště vládě hodně politicky uškodil. Jakýkoli kompromis pak můžeme vnímat pozitivně, neboť by měl podržet slušně expandující spotřebu. Na trhu se s ním však počítá.

Velkou pozornost upoutá rovněž zasedání Fedu, jehož výsledek se dozvíme ve středu večer. Se změnou sazeb se nepočítá, centrální banka však bude chtít všechny dál ujišťovat, že je připravena ekonomiku podporovat. Rétoricky by tak mohlo dojít k zesílení poskytovaného výhledu a Jerome Powell může trhy připravit na to, že by ještě letos Fed spustil faktické řízení výnosové křivky, tedy že by rétoricky i skrze nákupy dluhopisů držel i delší konec u nějaké úrovně. Akciím by udržování závazku k podpoře mělo docela vyhovovat. Směřování k řízení křivky by pak teoreticky mohlo být příznivé pro dolar. Ten podle nás už při započítávání další akce Fedu dostatečně oslabil a navíc řízení křivky může výhledově znamenat menší nákupy dluhopisů, když část práce odvede rétorika a samotná kredibilita centrální banky.

Kalendář makrodat už začal solidním německým indexem Ifo. Následovat budou objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA, čínský PMI nebo chicagský průzkum ISM. Zejména ale upozorníme na statistiky HDP za 2Q. Vyjdou v USA, eurozóně i ČR. Ve všech případech pravděpodobně dojde k masivním propadům. Samozřejmě jsou to vzad hledící data, počítá se s nimi a je možné, že nakonec nebudou tak hrozná, podobně jako jiná čísla z průběhu března a dubna. Podle nás však reakce bude hodně záležet na momentálním sentimentu trhů. V případě stresu z druhé vlny může evidence toho, jak epidemie dokáže ekonomiku potrápit, přispět k nervozitě. A zapomínat nelze ani na týdenní statistiky z trhu práce. Ty minulé ukázaly překvapivý nárůst počtu nových žadatelů o dávky a upevňování takového trendu by nebylo dobré.

Co se týče epidemiologické situace v USA, po víkendových číslech to vypadá na stabilizaci v počtu nově nakažených. Na nízkých hodnotách se pořád drží také počty úmrtí, což by dohromady mohlo znamenat, že státy nebudou přistupovat k přísným karanténním podmínkám. Problémy se nicméně rýsujou jinde ve světě. Počty nově nakažených velice rychle stoupají v Indii a také v Hongkongu, kde představitelé města přistoupili k tvrdým opatřením proti dalšímu šíření viru. Nervozitu na evropském akciovém trhu můžou v nejbližších dnech vyvolat také data ze Španělska, kde se rýsuje možnost druhé vlny epidemie.

No a aby toho nebylo náhodou málo, pošťuchávání mezi Čínou a USA má za sebou další kolo, ve kterém jedna i druhá strana nařídila zavřít po jednom konzulátě a američané zadrželi čínského špiona se singapurským občanstvím. Na této frontě tedy nic nového.

Datum vytvoření: 28/07/2020
Patria Finance

linkedin

Komentáře komentáře
Státní dluh překonal hranici 3,2 bilionů korun V poměru k HDP situace vypadá mnohem příznivěji, protože se dluh pohybuje jen ok... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Geopolitika opět v centru pozornosti Trhy jinými slovy věří, že další eskalace do podoby širšího regionálního konflik... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace v březnu zůstává na cíli, v létě uvidíme další pokles Příběhy uvnitř spotřebitelského koše jsou však nadále velmi rozdílné.  Za poměrn... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš