Přejít k hlavnímu obsahu
Moneta za první čtvrtletí vydělala 598 milionů korun
Moneta za první čtvrtletí roku 2021 čistý zisk ve výši 598 milionů korun, což znamená pokles o 18,2 %. Pokles čistého zisku zapříčinila absence opakování výnosů z prodeje dluhopisů, které banka realizovala v prvním kvartálu roku 2020. Výsledek podpořil mírný růst v oblastech s opakujícím se provozním výnosem, očekávaný vývoj nákladů a také lepší výsledky v nákladech na riziko.
moneta pobočka

Moneta pokračovala v silném růstu úvěrových aktivit i přijímání vkladů.  Provozní výnosy dosáhly 2,7 miliardy korun, podpořil je mírný růst čistých úrokových výnosů a výnosů z poplatků a provizí. Růst nákladů pak zapříčinily regulatorní poplatky a konsolidace loňské akvizice.

Navzdory pandemii covid-19 a příslušným omezením Moneta pokračovala v úspěšném růstu úvěrových i depozitních aktivit a dokončila integraci společností akvírovaných v roce 2020. Růst úvěrů o 43,9 % byl poháněn 69,4% růstem retailových úvěrů a 9,4procentním růstem komerčních úvěrů. Nejvýznamnější expanze pak proběhla u retailových hypotečních úvěrů, které vzrostly o 124,2 %. Portfolio spotřebitelských úvěrů stouplo o 17,5 %, podporováno loňskou akvizicí, rostla také produkce nových spotřebitelských úvěrů, a to o 2,9 %.

Moneta také v prvním čtvrtletí roku 2021 významně rozšířila depozitní portfolio díky organickému růstu a dosáhla bilance ve výši 265,6 miliard korun. Tento výsledek se rovná ročnímu nárůstu ve výši 49,2 %. Retailové vklady vzrostly o 66,2 % zatímco komerční vklady stouply o 15,9 %.

Celkové provozní výnosy na úrovni 2 682 milionů korun podpořené meziročním růstem čistých úrokových výnosů o 1,5 %, meziročním růstem čistého výnosu z poplatků a provizí o 2,7 %. Banka též zaznamenala významný pokles výnosů z finančních operací (meziročně o 74,3 %), který způsobila absence výnosu z prodeje dluhopisů, realizovaného v prvním čtvrtletí roku 2020. Ostatní výnosy meziročně poklesly o 38,1 %.

Celkové provozní náklady na úrovni 1 517 milionů korun, což představuje meziroční nárůst o 185 miliónů zejména kvůli loňské akvizici. Hlavní důvody byly vyšší příspěvky do regulatorních fondů (meziročně vyšší o 36,2 %), vyšší personální (meziročně o 12,1 % vyšší), administrativní a ostatní náklady (vyšší meziročně o 2,1 %) a odpisy a amortizace (růst o 22,2 %).

Datum vytvoření: 30/04/2021

 

VSFS

komentáře
Velké trable slabého zlotého Tak předně je třeba říct, že na počátku depreciace zlotého byl rádoby dobře míně... Jan Čermák Analytik a ekonom ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák
Proč si české HDP vedlo lépe než během první vlny pandemie? Za prvé, svoji roli může hrát to, že některé oblasti ekonomiky se jednoduše nedo... Jan Bureš Hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Dluh zemí eurozóny překonal 97 % HDP Na průběžných číslech je jasně vidět, jak silně se na hospodaření jednotlivých s... Petr Dufek Makroekonom
Profile picture for user Petr Dufek
nepřehlédněte