Přejít k hlavnímu obsahu
Moneta za první čtvrtletí vydělala 598 milionů korun
Moneta za první čtvrtletí roku 2021 čistý zisk ve výši 598 milionů korun, což znamená pokles o 18,2 %. Pokles čistého zisku zapříčinila absence opakování výnosů z prodeje dluhopisů, které banka realizovala v prvním kvartálu roku 2020. Výsledek podpořil mírný růst v oblastech s opakujícím se provozním výnosem, očekávaný vývoj nákladů a také lepší výsledky v nákladech na riziko.
moneta pobočka

Moneta pokračovala v silném růstu úvěrových aktivit i přijímání vkladů.  Provozní výnosy dosáhly 2,7 miliardy korun, podpořil je mírný růst čistých úrokových výnosů a výnosů z poplatků a provizí. Růst nákladů pak zapříčinily regulatorní poplatky a konsolidace loňské akvizice.

Navzdory pandemii covid-19 a příslušným omezením Moneta pokračovala v úspěšném růstu úvěrových i depozitních aktivit a dokončila integraci společností akvírovaných v roce 2020. Růst úvěrů o 43,9 % byl poháněn 69,4% růstem retailových úvěrů a 9,4procentním růstem komerčních úvěrů. Nejvýznamnější expanze pak proběhla u retailových hypotečních úvěrů, které vzrostly o 124,2 %. Portfolio spotřebitelských úvěrů stouplo o 17,5 %, podporováno loňskou akvizicí, rostla také produkce nových spotřebitelských úvěrů, a to o 2,9 %.

Moneta také v prvním čtvrtletí roku 2021 významně rozšířila depozitní portfolio díky organickému růstu a dosáhla bilance ve výši 265,6 miliard korun. Tento výsledek se rovná ročnímu nárůstu ve výši 49,2 %. Retailové vklady vzrostly o 66,2 % zatímco komerční vklady stouply o 15,9 %.

Celkové provozní výnosy na úrovni 2 682 milionů korun podpořené meziročním růstem čistých úrokových výnosů o 1,5 %, meziročním růstem čistého výnosu z poplatků a provizí o 2,7 %. Banka též zaznamenala významný pokles výnosů z finančních operací (meziročně o 74,3 %), který způsobila absence výnosu z prodeje dluhopisů, realizovaného v prvním čtvrtletí roku 2020. Ostatní výnosy meziročně poklesly o 38,1 %.

Celkové provozní náklady na úrovni 1 517 milionů korun, což představuje meziroční nárůst o 185 miliónů zejména kvůli loňské akvizici. Hlavní důvody byly vyšší příspěvky do regulatorních fondů (meziročně vyšší o 36,2 %), vyšší personální (meziročně o 12,1 % vyšší), administrativní a ostatní náklady (vyšší meziročně o 2,1 %) a odpisy a amortizace (růst o 22,2 %).

Datum vytvoření: 30/04/2021

linkedin

Komentáře komentáře
Státní dluh překonal hranici 3,2 bilionů korun V poměru k HDP situace vypadá mnohem příznivěji, protože se dluh pohybuje jen ok... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Geopolitika opět v centru pozornosti Trhy jinými slovy věří, že další eskalace do podoby širšího regionálního konflik... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace v březnu zůstává na cíli, v létě uvidíme další pokles Příběhy uvnitř spotřebitelského koše jsou však nadále velmi rozdílné.  Za poměrn... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš