Přejít k hlavnímu obsahu
Placení s úsměvem? Jedině s payme.
Všichni jsme se již ocitli v situaci, kdy jsme chtěli vrátit přátelům, známým nebo kolegům peníze za oběd, kávu či společný narozeninový dar. Doposud jsme pracně hledali čísla účtů, kopírovali, přepisovali a zasílali výzvy na platbu různými způsoby. Platební údaje si naši známí a přátelé následně zdlouhavě přepisovali do svých bankovních aplikací, aby nám mohli peníze poslat.
payment in restaurant

Na na celý tento proces teď na Slovensku bude stačit jen pár kliků. Přes oblíbený čet se pošle odkaz, pomocí kterého si druhá strana otevře vyplněný platební příkaz v jeho bankovní aplikaci.

„Slovenský bankovní sektor patří mezi nejinovativnější v Evropě a svým klientům přináší nové moderní řešení, která jim pomáhají zjednodušit každodenní život. A tak to je i v případě služby payme. Naším záměrem bylo vytvořit jednoduchý a uživatelsky atraktivní způsob, jak v mobilních aplikacích zpřístupnit platební údaje bez nutnosti jejich pracného přepisování,“ vysvětluje Milena Kořenová, výkonná ředitelka Slovenské bankovní asociace.

SBA ve spolupráci se svými členskými bankami vytvořila standard platebního odkazu, na kterém je služba payme postavena. Díky jednotnému standardu si klienti budou moci vyměňovat informace o platbě, bez ohledu na to, ve které bance mají vedený platební účet.

Standard je nezbytným předpokladem pro zavedení služby payme. Přistoupení k standardu, které zajistí propojení platebního odkazu s bankovní aplikací, je pro členy SBA dobrovolné.

Payme funguje v každé chatovací aplikaci. Není potřeba se nikde přihlašovat, registrovat a zadávat osobní údaje. Pro klienty bank je navíc zcela zdarma. Všechny výhody nové služby budou moci uživatelé využívat až po připojení bank k payme a po úpravě mobilní aplikace banky, aby umožnila vytváření a přijímání platebního odkazu.

Payme je vlastně platební odkaz a ve své podstatě představuje žádost o platbu, pomocí které je informace o platebních údajích zasílána plátci formou hypertextového odkazu.

Klient banky si v bankovní aplikaci své banky nebo na webové stránce payme.sk vytvoří žádost o platbu, kterou následně pošle prostřednictvím chatovací aplikace, sms nebo emailem. Ten, komu byla žádost o platbu určená, bude kliknutím na odkaz přesměrováni do své bankovní aplikace, kde se mu zobrazí předvyplněný platební příkaz, který autorizuje běžným způsobem. Převod z účtu na účet mezi bankami probíhá ve standardních termínech.

V případě, že banka plátce payme ještě nepodporuje, vytvořený odkaz ho přesměruje na stránku s platebním QR kódem - a platbu uhradí jednoduše jeho naskenováním.

Datum vytvoření: 19/10/2020

 

linkedin

komentáře
Hlasy pro brzký růst sazeb v ČR sílí Na to, který proud tentokrát zvítězí, si budeme muset ještě týden počkat, nicmén... Petr Dufek Makroekonom
Profile picture for user Petr Dufek
Velké trable slabého zlotého Tak předně je třeba říct, že na počátku depreciace zlotého byl rádoby dobře míně... Jan Čermák Analytik a ekonom ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák
Proč si české HDP vedlo lépe než během první vlny pandemie? Za prvé, svoji roli může hrát to, že některé oblasti ekonomiky se jednoduše nedo... Jan Bureš Hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
nepřehlédněte