Přejít k hlavnímu obsahu
Německá pokladna vykazuje rekordní přebytky
Šetření je považováno za německou ctnost a obzvláště v době recese úspory našich západních sousedů narůstají rychlým tempem. Velký nárůst úspor na osobních, místních, státních a dalších účtech může přinést problémy.

Německá ekonomika pokračuje v posilování, i přes obavy, jak by globální obchodní konflikty mohly ovlivnit evropské trhy. Destatis, hlavní statistická kancelář země, zveřejnila v pátek údaje, z nichž vyplývá, že v první polovině roku 2018 došlo k dalšímu šestiměsíčnímu rekordnímu přebytku rozpočtu, který dosáhl 48,1 miliardy eur. Přebytek se meziročně zvýšil o 18,3 miliardy eur. Německá ekonomika rostla ve druhém čtvrtletí roku 2018 rychleji než v prvním. Dostala se na 0,5 procenta z 0,3 v prvním čtvrtletí. Příznivý vývoj v oblasti zaměstnanosti a obchodu, stejně jako mírná politika výdajů přispěly k přebytku, který činil 2,9 % německého hrubého domácího produktu, uvedl Destatis při zveřejnění údajů.

Německo v posledních letech neustále zaznamenává obrovské rozpočtové přebytky. Začátkem tohoto týdne zveřejnil mnichovský Institut pro ekonomický výzkum zprávu, která ukázala, že Německo nejspíše zaznamená v letošní roce obchodní přebytek ve výši 264 miliard eur, což je nejvíce v Evropě. Vývozní obchod je hlavním faktorem německého přebytku, který činí více než 200 miliard eur.

Nejnovější údaje jsou v konečném důsledku pozitivními zprávami o blahobytu německé. Ovšem je nepravděpodobné, že budou nadšeně sdíleny po celém světě. Německo bývá pravidelně kritizováno za zveřejňování obrovských přebytků, zatímco zaostává za srovnatelnými zeměmi v investicích, a to především pokud jde o armádu.

Kromě přebytku se zdá, že vyšší než očekávaná míra růstu ve druhém čtvrtletí naznačuje, že německá ekonomika je dobře připravena na to, aby mohla čelit jakýmkoli překážkám, které se dostávají na pořad dne v důsledku celosvětového obchodního napětí.

Zdroj: dw.com

Datum vytvoření: 27/08/2018

Banner investsummit

komentáře
Druhá vlna pandemie zvýší příjmové a majetkové nerovnosti Doposud pandemie na českém trhu práce nenatropila výraznější „nevratné“ škody. N... Jan Bureš Hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Evropské vlády mluví o „New deal”, realita je však zcela jiná Je třeba si uvědomit, že dnešní pandemická krize je v mnoha ohledech specifická.... Jan Bureš Hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
ČNB dál uvolňuje úvěrové podmínky A tím je především opuštění druhého ze tří stávajících parametrů při poskytování... Petr Dufek Makroekonom
Profile picture for user Petr Dufek
nepřehlédněte