Přejít k hlavnímu obsahu
V USA zkrachovaly dvě banky, úřady přistupují k ochraně finančního systému
Americké úřady v pátek nařídily uzavření kalifornské banky Silicon Valley Bank (SVB). V pondělí se objevila zpráva, že stejná událost postihla i newyorskou Signature Bank. Akcie bank celosvětově během pondělí reagovaly poklesem.
silicon valley bank

SVB měla ke konci prosince aktiva ve výši zhruba 209 miliard dolarů a držela vklady ve výši 175,4 miliard dolarů. Banka se zaměřovala na začínající společnosti s rizikovým kapitálem a také technologické firmy. Právě ty se se zvyšujícími úrokovými sazbami dostaly do problémů a řada z nich začala vybírat své vklady, aby byly schopny financovat svůj provoz. SVB se dostalo do situace, kdy nemělo dostatek kapitálu a banka se rozhodla prodat dluhopisy, ale se ztrátou 1,8 miliardy dolarů.

Společnost ve středu 8. března oznámila, že potřebuje získat 2,25 miliardy dolarů, což vzbudilo obavy dalších společností, které ještě peníze u SVB držely. Do konce následujícího dne bylo z vkladů vybráno 42 miliard dolarů. Následně správu banky v pátek převzalo FDIC (Fond pojištění vkladů v USA), který pro ni hledal přes víkend kupce, což se ale nepodařilo. Britskou pobočku SVB v pondělí koupila HSBC za 1 libru.

Dříve než se Spojené státy vzpamatovaly z krachu, který v mnohých vyvolával vzpomínky na finanční krizi z roku 2008, tak přišla další negativní zpráva. V neděli večer newyorské úřady uzavřely Signature Bank, jednu z hlavní bank pohybující se v odvětví kryptoměn. Ta měla ke konci roku 2022 aktiva ve výši 110,4 miliard dolarů a celkové vklady 88,6 miliardy dolarů.

Americké úřady ihned začaly pracovat na plánu, jak co nejvíce zmírnit dopady krachu bank. Fed zavádí speciální půjčky bankám a dalším finančním institucím až na jeden rok oproti kolaterálu, který má dodat do bankovního systému potřebnou likviditu, tak aby nebylo ohroženo fungování dalších institucí. „Tato akce posílí kapacitu bankovního systému chránit vklady a zajistit pokračující poskytování peněz a úvěrů ekonomice,“ uvedl Fed v prohlášení.

V pondělí vystoupil také americký prezident Joe Biden a ujistil, že klienti obou padlých bank mají peníze v bezpečí a pojištěné FDIC, a to i nad hranici 250 tisíc dolarů, která je kryta v USA normálně. Během svého projevu několikrát zdůraznil, že žádné ztráty nebudou hrazeny z peněz daňových poplatníků, ale pouze z fondu FDIC a také to, že investoři nebudou chráněni a ztratí své peníze. „Vědomě riskovali, a když se riziko nevyplatilo, své peníze přišli. Tak funguje kapitalismus,“ dodal Biden.

Na situaci reagují akcie bank, a to především v USA. Další kalifornské bance, First Republic Bank, se v pondělí propadla hodnota akcie o 65 %, po 33% propadu minulý týden. Banka ujistila, že přijala dodatečnou likviditu od Fedu a JP Morgan. Velké propady se týkají řady menších regionálních bank. Velké finanční instituce své akcie zahájily propadem (v řádu jednotek procent), ale po oznámení opatření se začaly stabilizovat.

Nervozita se přenesla i na trhy do Evropy. Commerzbank se propadla po začátku obchodování o více než 13 %, akcie Credit Suisse se obchodovala v 15 hodin odpoledne o 11 % levněji než v pátek. Akcie UniCredit se pohybovala přes den ve ztrátě kolem 8 %. Na pražské burze se nejvíce situace dotkla rakouské Erste, která odepsala během dne přes 6 %.

Zdroj: CNBC, Reuters

Datum vytvoření: 13/03/2023

Finweek

Komentáře komentáře
Turbulentní podzim na trzích: Dlouhé úrokové sazby míří prudce vzhůru Hlavním důvodem jsou přetrvávající dozvuky silných pátečních dat z amerického tr... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Rekordní září na úřadech práce I když část lidí z evidence naopak odešla poté, co si našli práci, počet nezaměs... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Maloobchod opět překvapil pozitivně, spotřeba zrychluje Dosavadní čísla tak ukazují na zrychlení dynamiky českého růstu ve třetím kvartá... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš