Přejít k hlavnímu obsahu
Fed nechce se snižováním úroků pospíchat
Zveřejnění podrobného zápisu z posledního zasedání centrální banky bývá příležitostí k tomu, aby monetární autorita dovysvětlila svoji politiku a nasměrovala tržní očekávání „správným směrem“. Zveřejněný podrobný zápis z jednání FOMC, aneb tzv. „Minutes“ byl přesně takovým dokumentem a to přesto, že nevyvolal masivní tržní reakci. Fed však vyslal několik důležitých informací, o které je třeba se podělit.

Předně, většina členů vedení zmiňovala rizika plynoucí z toho, že by se Fed pustil do cyklu snižování příliš rychle, přičemž někteří uvedli, že by se pokrok v procesu snižování sazeb mohl zastavit. Na druhou stranu se v zápise objevila i věta, že řada centrální bankéřů vidí další pokles inflace v sektoru bydlení. To je poměrně v jasném rozporu s lednovou inflací, kde hlavní (proinflační silou) bylo právě nájemné.

Důležitá pasáž textu se však tentokrát týkala bilance Fedu, která se aktuálně snižuje řízeným tempem o 95 miliard dolarů měsíčně. Fed nicméně bedlivě sleduje volné rezervy v systému a chce se vyhnout situaci, která nastala při podobném procesu v roce 2019, kdy nedostatek likvidity v systému vedl k překotnému ukončení kvantitativního utahování. Zápis z jednání FOMC přitom uvádí, že řada centrální bankéřů doporučovala, aby na březnovém zasedání byla zahájena detailní diskuse o (eventuálním) zpomalení procesu pravidelných prodejů dluhopisů z bilance Fedu.

Co výše uvedené znamená pro náš výhled politiky Fedu. Na straně očekávaného vývoje oficiálních dolarových úrokových sazeb není třeba měnit vůbec nic a můžeme být zcela komfortní s naším výhledem, kdy očekáváme první redukci sazeb (až) v červnu.

Co se pak týká eventuálního zpomalení procesu kvantitativního utahování (QT), tak zde si můžeme dovolit jisté zpřesnění našeho výhledu, kdy by se měl Fed držet následující sekvence: 1. v březnu rozjet debatu o zpomalení QT; 2. v květnu oznámit detaily nového tempa QT; 3. v červnu by pak mělo dojít k implementaci pomalejšího !vyfukování” bilance Fedu. Zde je však třeba dodat, že výše uvedený časový scénář je podmíněn tím, že na dolarovém peněžním trhu nedojde v mezidobí k výraznému nárůstu napětí, které by (velmi) krátkodobé tržní sazby poslalo prudce vzhůru.

Datum vytvoření: 24/02/2024
Jan Čermák, - analytik ČSOB

linkedin

Komentáře komentáře
Státní dluh překonal hranici 3,2 bilionů korun V poměru k HDP situace vypadá mnohem příznivěji, protože se dluh pohybuje jen ok... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Geopolitika opět v centru pozornosti Trhy jinými slovy věří, že další eskalace do podoby širšího regionálního konflik... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace v březnu zůstává na cíli, v létě uvidíme další pokles Příběhy uvnitř spotřebitelského koše jsou však nadále velmi rozdílné.  Za poměrn... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš