Přejít k hlavnímu obsahu
Rok, na který hned tak nezapomeneme
Ještě v lednu a v únoru to vypadalo, že nás čeká další vcelku nudný rok ve znamení cyklického zpomalení, avšak už březnový začátek pandemie po návratu zimních dovolenkářů začal zásadně měnit veškerá očekávání. Po letech, kdy jsme z povzdálí sledovali epidemie SARS a MERS, jsme měli překvapivě možnost zažít takovou zkušenost na vlastní kůži, a to hned několikrát.

Poprvé už na jaře, kdy omezení služeb a (ne)dobrovolné odstávky v průmyslu způsobené rozpadem dodavatelských řetězců srazily ve druhém čtvrtletí ekonomiku víc než finanční krize, kterou odstartoval pád banky Lehman Brothers v roce 2008. Během poměrně krátké doby se však podařilo zastavit šíření nákazy a ČR, co do ekonomických dopadů si rozhodně nevedla ve srovnání s ostatními zeměmi EU nijak tragicky. Stali jsme se dokonce „best in covid“ a dokázali to v létě i náležitě hromadně oslavit, ať už na domácí půdě nebo třeba v Chorvatsku.

Služby se ve třetím čtvrtletí začaly oklepávat z předchozích ztrát, i když ty nejvíce postižené – jako letecká doprava nebo cestovky – se vlastně ani tehdy v podstatě neodrazily ode dna. Cenou za toto „normální“ léto však byla druhá vlna pandemie, která nastoupila na podzim, a druhý lockdown trvající až do začátku prosince. Tentokrát jsme už nebyli „best“ a navíc nešlo ani o lockdown poslední. Jak se totiž ukázalo, začal se naplňovat scénář, kterému jsme v listopadu ironicky říkali „hezké Vánoce“. Po krátkém uvolnění tak následoval rychlý nárůst počtu nakažených i ztrát na životech a zcela nepřekvapivě i další lockdown, který bude trvat přesně do té doby, než skončí. To je asi nejpřesnější předpověď, kterou na základě aktuálních čísel lze vyslovit.

V právě končícím roce se všem ukázala i některá pozitiva, která do té doby nebyla až tak viditelná. Ať už šlo o schopnost improvizace, i když někdy možná až přílišné, nebo flexibility, s jakou se omezením začala přizpůsobovat postižená odvětví. Boom internetového nakupování, homeoffice nebo videokonferencí je zase příkladem technologického posunu, ke kterému vlastně firmy i spotřebitele přinutila stále probíhající koronakrize. Pokud tímto směrem časem posune i veřejnou správu, bude to jen dobře.

Končí rok plný nemilých překvapení a do toho nového Vám přejeme především zdraví. Ať je rok 2021 o mnoho lepší než ten minulý.
 

Datum vytvoření: 02/01/2021
Petr Dufek - Makroekonom

Zlatá koruna 2021

komentáře
Velké trable slabého zlotého Tak předně je třeba říct, že na počátku depreciace zlotého byl rádoby dobře míně... Jan Čermák Analytik a ekonom ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák
Proč si české HDP vedlo lépe než během první vlny pandemie? Za prvé, svoji roli může hrát to, že některé oblasti ekonomiky se jednoduše nedo... Jan Bureš Hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Dluh zemí eurozóny překonal 97 % HDP Na průběžných číslech je jasně vidět, jak silně se na hospodaření jednotlivých s... Petr Dufek Makroekonom
Profile picture for user Petr Dufek
nepřehlédněte