Přejít k hlavnímu obsahu
CFO Congress 2016: finanční ředitelé se připravují na budoucnost
5. ročník odborného setkání finančních ředitelů CFO Congress 2016, konaný dne 18.5.2016 pod hlavním tématem (CFO)3 = Fit For Future v prostorách České národní banky, potvrdil, že finanční ředitelé se aktivně připravují na budoucnost.

Kongres nabídl kromě prognózy makro i mikroekonomické kondice ČR především praktické návody, jak s pomocí moderních technologií a robotizace ulehčit byznysu, jak lépe porozumět datům a co očekávat od digitalizace. Program se také zaměřil na neopominutelnou výzvu pro CFO: získávání a udržení kvalitních, technologicky zdatných a angažovaných spolupracovníků. Setkání poskytlo 150 účastníkům i rozsáhlý prostor pro panelovou diskusi mapující názory CFO na současné a zejména budoucí výzvy.

Kongres se zaujetím moderoval Daniel Stach, redaktor České televize. První programový blok, nazvaný Dnešní a budoucí výzvy pro CFO, otevřelo dotazování mezi účastníky: 81% přítomných optimisticky očekává ve svých firmách pro příští rok vývoj tržeb v řádu 2,5 a více %.  Makroekonomické počasí pro rok 2016 a to, co by měli CFO zohlednit při tvorbě plánu na rok 2017, předpověděl David Marek, hlavní ekonom  Deloitte: „Českou ekonomiku čeká příznivé počasí v neklidné době“. Přijde zpomalení z vysokých otáček, česká ekonomika doposud rostla velmi rychle v důsledku čerpání evropských fondů, nízkých cen komodit a uvolněné měnové politiky. Tyto mimořádné efekty jsou již ale minulostí. Trh práce se oživil, běžný účet platební bilance zahraničního obchodu je v přebytku. Kurzový závazek – 27 Kč/ euro - trvá a pravděpodobně bude prodloužen za rok 2017. Úrokové sazby zůstanou na stejných hodnotách. V pětiletém výhledu lze očekávat tempo růstu HDP zhruba 2.5%.

Společná prezentace Pavla Pilaře ze Sophia Solutions a Michala Kaštovského z PPF banky představila moderní nástroje ve financích, které umožňují efektivní využívání dat, modelování vývoje a usnadňují reporting s jasným poselstvím: „Motorem 4. průmyslové revoluce jsou data, která mají novou dynamiku, rychlost a obrovský objem. Musíme je integrovat, analyzovat a následně vytvářet informace pro manažerské rozhodování.  Reporting umožňuje nyní publikovat data na denní bázi. Controlling a prediktivní analýza jsou přínosem, ale nenahradí kvalitní lidi, jen dodají kvalitní podklady.“ Otázkami spojenými s využitím potenciálu procesně orientovaného business datového skladu a zavedením "big data" technologií se zabýval Josef Langmayer (Raiffeisen investiční společnost). Náhled do světa automatizované práce poskytli experti z firmy Deloitte Pavel Šimák a Petr Kaválek. Představili  RPA (robotickou procesní automatizaci), tedy počítačový software, který se nainstaluje do počítačů zaměstnanců a pracuje podle předem naprogramovaných skriptů s různými aplikacemi. Na praktických ukázkách fakturace a přípravy reportu předvedli, že roboti RPA zpracovávají business procesy 15x rychleji než člověk. Výhodou RPA je spolehlivost, úspory, bezpečnost a rychlost. Jde při tom o investici s rychlou návratností, kratší než rok.

Automatizace řady činností zcela mění roli člověka, přesto je lidský prvek nenahraditelný. Účastníky kongresu o tom ve vysoce aplaudovaném vystoupení přesvědčila Kateřina Vranovská ze společnosti Comdata. Připomněla, že prognózy hovoří o dost drsných změnách: do 20 let zanikne až 47% dnešních pracovních pozic jako jsou například účetní, pokladní v supermarketech, logistici či zdravotní sestry. I nadále ale budou fungovat pracovní místa, kde je nenahraditelná laskavá lidská pomoc a kde je zapotřebí abstraktní myšlení, osobní služby a kreativita. „V době velkých dat a robotizace se změní i leadership. Ve firmách budou všechny generace najednou. Musíme je motivovat, správně komunikovat a hledat to, co je pro ně důležité. Principy a témata leadershipu musí vycházet ze základních potřeb lidí: autonomie – samostatnosti, vztahovosti a potřeby růstu a ocenění.“

Účastníci kongresu velmi kladně přijali i otevřenou a věcnou panelovou diskusi 6 úspěšných CFO, reprezentujících různá odvětví a typy firem. K otázkám souvisejícím s novou rolí CFO v rámci firmy, managerského stylu, využívání inovací a budoucích příležitostí a hrozeb se detailně vyjádřili Michal Košacký (Doosan Škoda Power), Thomas Merker (RWE GasNet), Vladimír Rada (Lindab); Jiřina Švecová (Iceland), David Udal (Plzeňský Prazdroj) a Lucie Urválková  (UNIQA pojišťovna). Změnu role CFO vystihl Thomas Merker z RWE, který mimo jiné uvedl, že v posledních letech klade důraz především na vysvětlování strategie a motivaci spolupracovníků k inovativnímu myšlení. „Chci tak dostat do organizace energii, nápady a strategické myšlení. Je důležité netlačit, ale táhnout!“ zdůraznil tento německý manažer na kongresu perfektní češtinou. To, že se nachází na správné cestě, potvrdilo i hlasování publika: 78% účastníků CFO Congressu 2016 těsně spolupracuje se CEO  a dalšími top manažery a považuje se spíše za součást front-office, než za „kancelářské myši z back-office“.

Vysoce informativní pak byla zejména diskuse o hrozbách a příležitostech pro budoucí vývoj.  Vladimír Rada (Lindab) zdůraznil potřebu najít kvalitní spolupracovníky a systematicky budovat management tak, aby bylo možno firmu spolehlivě provést další možnou krizí. Thomas Merker (RWE) mezi hrozby řadí nepředvídatelná politická rozhodnutí, změny v legislativě a nové regulace a subvence. Michal Košacký (Doosan Škoda Power) se obává arogance moci, dalších regulací a bariér vnitřního obchodu v EU. Lucii Urválkovou (UNIQA) znepokojuje legislativní prostředí a především nedostatek kvalitních lidí. Její závěrečné poselství v panelové diskusi si řada účastníků jistě dobře zapamatovala: „Nezapomeňte se obklopovat lidmi, které máte rádi a kteří mají rádi vás. Jedině tak se dají dělat velké věci!“  

Poslední část kongresu, věnovaná užitečným pomocníkům CFO zahájil Patrik Tjokorda (Expensa). Představil službu předplacené bankovní karty, která nahradí pokladnu a hotovost ve firmě, sníží náklady na provoz a zvýší možnosti kontroly a bezpečnost. Způsob, jak získávat informace pro vyhodnocování příležitostí a rizik a tak porozumět dynamice externího prostředí a jeho vlivu na firmu, nabídl Jan Kubík z Thomson Reuters. Jak předejít špatným výměrám daní z nemovitosti pak na závěr kongresu poradil Zbyněk Kugler (CAKI).

5. ročník CFO Congress organizovala společnost Blue Events. Odborným garantem kongresu byla společnost Deloitte.

Datum vytvoření: 21/05/2016
-- Redakce

Open Banking

Komentáře komentáře
Inflace v únoru dál zvolňuje, jsme na cíli a můžeme ještě níž Odchylka inflace oproti únorové prognóze ČNB se tak opět mírně rozšířila z 0,7 p... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
ECB míří k červnovému snížení sazeb ECB zůstává nadále pevně zakotvena v módu závislosti na příchozích datech. Ta za... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Reálná mzda se za poslední dva roky propadla o 11 % Žádná mzdová inflace či mzdová spirála se loni nekonala, protože vysokou inflaci... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek