Ze začátku jsme se v rozhovoru zaobírali tím, jak se ESG bude vyvíjet dál. Podle Daniela Housky do toho můžou zasáhnout plánované červnové volby do Evropského parlamentu. Každopádně zmínil, že ve výročních zprávách za rok 2024 budou muset společnosti nad 500 zaměstnanců a subjekty veřejného zájmu zveřejňovat v návaznosti na CSRD směrnici tzv. zprávu o udržitelnosti.
Což neznamená, že firma musí přijímat v této oblasti nějaká opatření, jedná se pouze o nástroj pro transparentnost a srovnatelnost údajů. Daniel Houska připouští, že později to může někdo možná použít jako nástroj pro dosahování dekarbonizačních cílů. Momentálně se s tím ale nepočítá.
Aplikace ESG může mít i na firmy takový efekt, že banky nebo investoři nebudou tolik ochotni tyto podniky financovat. „To je velmi zásadní dopad. Prostřednictvím veřejných prostředků nejsme schopni tzv. zelenou tranzici, nebo přechod realizovat. Když vezmu zejména institucionální investory, soukromé subjekty, tak ti disponují daleko větší možností ovlivnit dekarbonizační trajektorii nebo cestu přechodu jednotlivých financovaných podniků. Takže to je celkem značná hrozba pro ty financované podniky,“ říká Daniel Houska.
Krátce jsme zmínili i problém tzv. Greenwashingu. Daniel Houska řekl k této problematice toto: „Greenwashing je velké téma, řeší se aktuálně na úrovni několika legislativních aktů. Je pravda, že zatím informace nebyly dostatečně komplexní, takže za Greenwashing bylo považováno to, že někdo vyloženě lhal. S tím se trh tolik nesetkával kvůli reputačním rizikům. Ale něco, čemu bychom mohli říkat selektivní informovanost, tak k tomu asi docházelo a mohlo to některé investory zmást nebo mylně informovat ohledně jejich investičních rozhodnutí.“
Další zásadní témata spojená s ESG si můžete poslechnout na Spotfy a Apple Podcasts.