Přejít k hlavnímu obsahu
Jak jsou na tom žáci s finanční gramotností?
Druhý ročník soutěže pro žáky ve věku od 13 do 15 let, se v České republice uskuteční v evropském týdnu peněz, a to od 25. do 29. března 2019. Hlavním cílem je přispět ke zlepšení jejich finančních znalostí. European Money Quiz pod hlavičkou Evropské bankovní federace připravuje Česká bankovní asociace, která je současně koordinátorem na národní úrovni.

European Money Quiz (EMQ) je celoevropskou soutěží ve finanční gramotnosti, která je určena žákům základních škol i víceletých gymnázií ve věku 13 až 15 let. Soutěž je rozdělena do dvou kol. První kolo probíhá na národní úrovni a zapojit se do něj mohou školy napříč celou Českou republikou. Výhrou v národním kole soutěže EMQ je účast dvou zástupců třídy v celoevropském finále, které proběhne
7. května 2019 v Bruselu. Národní kolo i evropské finále probíhá na platformě Kahoot!, kde jsou připraveny kvízové otázky v rodném jazyce soutěžících. Vítězové celoevropského finále budou prohlášeni za Šampiony roku 2019 a získají odměnu pro celou svou třídu.

V loňském roce se do soutěže zapojilo více než 42 000 dětí z 30 zemí, a to bez ohledu na studijní zaměření školy či třídy. „Šampionem prvního ročníku se stala základní škola z Polska. Českou republiku reprezentovali zástupci vítězné třídy národního kola ze základní školy Jeseniova v Praze, kteří sice nevyhráli, ale se svými znalostmi se rozhodně neztratili,“ doplňuje k soutěži Helena Brychová, vedoucí projektu finančního vzděláváního České bankovní asociace.

Kahoot! škola a testy hrou

Kahoot! představuje výukovou platformu s několika možnostmi využití, přičemž základním režimem je kvíz s časovým limitem na jednotlivé otázky.

Principem soutěže EMQ je správně zodpovědět 10 až 15 testových otázek z oblastí jako je spoření, inflace, kybernetická bezpečnost, dluhy apod., a to v co nejkratším čase. Čím rychleji totiž žáci odpoví, tím více bodů získají. Na odpovědích spolupracuje celá třída a odpovědi zadává do tabletu nebo chytrého telefonu pouze jeden pověřený žák, zatímco hra samotná se zobrazuje na sdílené obrazovce, např. interaktivní tabuli nebo na jiném projekčním zařízení s připojením k internetu. Učitelé i žáci se prostřednictvím Kahootu! mohou na soutěž také připravit, a to pomocí přípravných testů.

Evropský týden peněz

European Money Week je osvětový týden na podporu finančního vzdělávání dětí i dospělých, který organizuje Evropská bankovní federace během Global Money Week. Kromě samotné soutěže European Money Quiz probíhají v tomto týdnu v řadě zemí Evropy další vzdělávací aktivity a setkání.

 

Datum vytvoření: 13/02/2019

 

linkedin

komentáře
Zasedání ECB a Fedu tento týden ukážou rozdílný přístup k inflaci Zatímco v USA zřejmě úrokové sazby půjdou vzhůru pravděpodobně do poloviny roku ... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
ČNB zpřísňuje podmínky pro poskytování hypoték na předpandemickou úroveň ČNB dnes rozhodla zpřísnit pravidla pro poskytování hypoték. Snížila tak limit L... Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user seidler
Co čekat od koruny po zasedání ČNB? Hlavním argumentem pro pokračující zisky koruny je skutečnost, že ČNB si je jedn... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
nepřehlédněte