Přejít k hlavnímu obsahu
Nová dohoda USA s Mexikem a Kanadou je na světě
Doslova za pět minut dvanáct Spojené státy, Kanada a Mexiko uzavřely dohodou o obnovení Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA). Jedenáctihodinové jednání ukončilo spory mezi největšími světovou ekonomikou a jejími nejbližšími sousedy.

Donald Trump označil dohodu US-Mexiko-Kanada (USMCA), jak zní nový název druhého největšího ekonomického bloku světa po Evropské unii, za úžasnou. V jeho typických prohlášeních pokračoval i na tiskové konferenci před Bílým domem, kde řekl, že dohoda byla historickou zprávou pro americký národ a svět. „Je to velká věc pro všechny tři zemí. Řeší mnoho nedostatků a chyb v Naftě, otvírá trhy našim zemědělcům a výrobcům, snižuje obchodní bariéry do USA a přinese všem třem zemím výhody v konkurenci se zbytkem svět," dodal.

Dohoda snižuje riziko vyšších dovozních sazeb na mexické a kanadské zboží, které se dostává do USA. Analytici doporučovali, že dovozní cla by měli být zrušeny, jelikož hrozí, že mohou omezovat hospodářský růst a vytváření nových pracovních míst. Trump uvedl, že bez cel by dohoda USMCA nevznikla. Dohoda musí ještě získat souhlas amerického Kongresu, což se pravděpodobně stane až příští rok.

Nová smlouva má 34 kapitol a zahrnuje více než 1 bilion dolarů. Nejvýznamnější změny zaznamenal automobilový průmysl. Od roku 2020 musí automobily mít 75 % svých dílů vyrobených v Kanadě, Mexiku nebo USA, aby získali nárok na nulová dovozní cla, což je podstatná změna ze současných 62,5 %. Alespoň 40 % automobilů vyrobených v Severní Americe musí být také vyrobeno pracovníkem, který vydělá nejméně 16 dolarů za hodinu, což bude mít prospěch nejvíce v USA a Kanadě.

Zemědělcům z USA zlepší přístup na kanadský trh s mlékem prostřednictvím zvýšené kvóty na zahraniční dovoz. Kanada dlouhodobě drží vysoká cla na většině mléčných výrobků, což vede k vyšším cenám než v USA. Trump tvrdil, že americký průmysl by měl být schopen prodávat více produktů svým severním sousedům. Překvapivou oblastí, kde nedošlo k žádné změně, je kanadský a mexický dovoz oceli a hliníku.

Zdroj: theguardian.com

 

Datum vytvoření: 02/10/2018

ZK_cena podnikatelů

Komentáře komentáře
Inflace blízko cíle ČNB – koruna trpí V lednu se zvýšily ceny především energií, tedy elektřiny a zemního plynu. Zafun... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
ČNB patří k největším pesimistům na trhu, bude mít opět pravdu? V únoru ČNB pokračuje s revizemi směrem dolů dál a snížila svůj odhad růstu pro ... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
ČNB šlape na plyn. Sazby jdou dolů o 50 bazických bodů Rozhodnutí bankovní rady se opírá o novou makro prognózu. Ta oproti listopadu po... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko