Přejít k hlavnímu obsahu
Společnost Mastercard se stává partnerem české vlády pro digitalizaci
Společnost Mastercard se stává významným partnerem vlády České republiky v oblasti digitalizace. Součástí uzavřeného Memoranda o spolupráci, které po společném jednání s předsedou vlády Andrejem Babišem podepsali ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a místopředseda a prezident pro strategický rozvoj Mastercard Michael Froman, je zavádění inovativních platebních technologií ve veřejném sektoru, podpora rozvoje v oblasti chytrých měst a e-commerce a posílení ochrany dat a bezpečnosti při bezhotovostních platbách.

Mastercard uzavřením memoranda plně podporuje vládní cíle obsažené v Inovační strategii na léta 2019 až 2030 nazvané „Česká republika –Země pro Budoucnost” a prohlašuje, že je připraven spolupracovat na její realizaci. Podepsané memorandum definuje první kroky, které budou v této oblasti podniknuty. 

„Těší mne, že Mastercard fandí našemu projektu ‚Česká republika: Země pro budoucnost‘. Uzavřené digitální partnerství je významným krokem k podpoře přechodu českých živnostníků na nové technologie,“ řekl místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. 

„Jsme rádi, že prostřednictvím tohoto digitálního partnerství rozšíříme naše působení v České republice a budeme zde mít příležitost uplatnit naše nejlepší globální zkušenosti a inovativní technologie. Cílem Mastercard ve spolupráci s místními úřady a soukromým sektorem je dále modernizovat digitální infrastrukturu, podporovat drobné obchodníky a nadále zlepšovat způsob, jakým lidé a podniky platí a dostávají zaplaceno. Věříme, že je důležité být partnerem veřejného sektoru a podpořit celkový rozvoj, který je inkluzivní pro všechny,“ uvedl Michael Froman. 

V rámci tohoto dlouhodobého partnerství se společnost Mastercard zavazuje podporovat a posilovat vládní iniciativy podporující začínající podniky, digitalizaci a inteligentní infrastrukturu. Mastercard plánuje investovat v letech 2020 až 2022 každoročně 26 milionů korun s cílem rozšiřovat bezhotovostní placení i mezi menšími obchodníky a tím zvyšovat počty platebních terminálů a objem digitálních transakcí. Na tisíc obyvatel máme v České republice kolem 15 platebních terminálů, ovšem evropský průměr je přibližně 23.  

 Dalším bodem spolupráce bude založení technologického inovačního a testovacího centra se zaměřením na finance a platby, kde by mělo dojít k úzkému propojení společnosti Mastercard a lokálního soukromého sektoru s cílem rozvoje inovativních a globálně více konkurenceschopných produktů.  

 „Mastercard má mnoho lokálních projektů, které díky využití digitálních technologií pomáhají zlepšovat kvalitu života v zemích, ve kterých působí. V České republice se jedná hlavně o projekty v oblasti chytrých měst a bezkontaktní platby v dopravě. Memorandum je logickým vyústěním těchto aktivit a vytváří silnou platformu pro jejich další rozvoj a rozšiřování do budoucna,“ doplnil Michal Čarný, generální ředitel Mastercard pro Českou republiku a Slovensko. 

 Mastercard pomůže státu i v oblasti rozvoje turistického ruchu a propagaci České republiky jako lídra v digitálních platbách. V neposlední řadě bude Mastercard globálně podporovat projekty a partnerství s českými vládními institucemi prostřednictvím svých platforem. Příkladem může být Chytrá klíčenka, která slouží žákům základních škol i jako jízdenka MHD a průkazka do knihovny, případně na ni rodiče mohou žákům vložit kapesné.  

„Mastercard pomůže České republice s analýzami a měřením dopadu turismu a s ním spojených velkých akcí a s následným efektivnějším využitím těchto dat k propagaci udržitelného turismu po celé zemi,“ poznamenal Froman.

Memorandum navazuje na únorové memorandum o spolupráci při posilování a podpoře bezhotovostní ekonomiky uzavřené na půdě Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Jeho signatáři byli kromě Mastercard i zástupci Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, Svazu průmyslu a dopravy ČR, Hospodářské komory ČR a Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

V České republice platí bezhotovostně za zboží a služby rok od roku stále víc lidí a v bezkontaktním placení kartami jsme dokonce evropským lídrem. Počet platebních karet v Česku podle statistik Sdružení pro bankovní karty dávno převyšuje počet obyvatel a loni celkový součet transakcí kartami vůbec poprvé v historii překonal miliardovou hranici. Statisíce osob používají k placení i mobily nebo hodinky. 

Datum vytvoření: 17/09/2019

invest summit

ZK2023 cena veřejnosti

ZK2023 cena podnikatelů

Komentáře komentáře
Začátek roku ve znamení stagnace Ekonomiku držela při zemi, už podle očekávání, především spotřeba domácností brz... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Česká národní banka drží sazby stabilní, jestřábí hlasy sílí Za rozhodnutím stála nová prognóza centrální banky, která počítá s rychlejším rů... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Jestřábí hlasy z ČNB nabírají na síle Z pohledu toho, jak dlouho by mohly sazby setrvat na současných 7 %, se v minulé... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko