Přejít k hlavnímu obsahu
USA a Čína přiostřují obchodní válku
Spojené státy a Čína vystupňovaly svou obchodní válku zavedením 25% sazeb. Na obou stranách dosáhla velikost cel od července už 100 miliard dolarů. Peking začal zavádět nové tarify ve čtvrtek v reakci na oznámení USA, že chystají dodatečné opatření jako odvetu za nekalé čínské obchodní praktiky.

"Čína pevně odmítá americké tarify a musí i nadále vytvářet potřebné protiútoky," uvedlo ve svém prohlášení čínské ministerstvo obchodu. Nejnovější kolo cel přichází v době, kdy se čínští a američtí představitelé chystají setkat ve Washingtonu. Neočekává se, že by schůzka skončila s uvalováním tarifů na vzájemné zboží.

V pondělí prohlásil Donald Trump pro agenturu Reuters, že mnoho od jednání ve Washingtonu neočekává. Bílý dům tvrdí, že Čína krade duševní vlastnictví zahraničních a programy průmyslové dotace nespravedlivě prospívají čínským podnikům. Poslední cla se zaměřují na elektroniku, plasty, chemikálie, polovodiče a další zboží. Americká obchodní kancelář se navíc nechala slyšet, že podá návrh na další sazby až do výše 20 % z dalšího čínského zboží v hodnotě více než 200 miliard.

Vývozy USA do Číny v loňském roce činily přibližně 130 miliard dolarů. Čínské odvody byly zaměřeny především na zemědělské produkty. Nová cla jsou uložena především na různé typy vozidel od dodávek až po traktory a terénní vozidla. Dále pak na textil, jízdní kola a nemocniční vybavení. Čína obvinila USA z ohrožení volného obchodu a slíbila, že podá stížnost ke Světové obchodní organizaci. "V zájmu zajištění volného obchodu a mnohostranných systémů a obrany svých vlastních zákonných zájmů podá Čínu podnět k těmto tarifním opatřením," uvedlo čínské ministerstvo obchodu.

Při zpomalování čínské ekonomiky úřady nařídily čínským médiím, aby omezily přímé útoky na Trumpa a v souvislosti s ekonomikou. Čínský bulvár Global Times kritizoval USA za porušování dohod a vytvoření obchodního konfliktu. Umístil ovšem obchodní válku do širšího kontextu amerických sporů s EU, Kanadou a Mexikem.

Zdroj: theguardian.com

Datum vytvoření: 23/08/2018

 

linkedin

Komentáře komentáře
Nálada v české ekonomice na bodu mrazu Důvodem o trochu lepší – i když stále přece jen negativní – nálady je třeba vidě... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Hrozí české ekonomice měnová krize? Pravdou je, že tuzemskou ekonomiku sužuje řada významných makroekonomických nero... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
ČNB ponechává sazby stabilní a výrazně přepisuje prognózu Pravděpodobně proto, že ČNB opět zkrátila horizont měnové politiky do původních ... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš