Přejít k hlavnímu obsahu
USA ukládají cla ve výši 200 miliard dolarů na čínské zboží
Spojené státy zavádějí nová cla na čínské zboží ve výši 200 miliard dolarů a stupňují tak obchodní válku s Pekingem. Nové tarify se budou vztahovat na téměř 6000 položek. Mezi zahrnuté zboží patří například kabelky, rýže či další textil. Čínské ministerstvo obchodu uvedlo, že nemá jinou možnost než zavést odvetná opatření, ale blíže neupřesnilo, jaké konkrétní kroky podnikne.

Americká cla začnou platit 24. září. Americký prezident Donald Trump uvedl, že poslední kolo tarifů je reakce na nekalé obchodní praktiky Číny. „Dávali jsme Číně jasně najevo, jaké změny by měla provést a nechali jsme jí i dost času, ale Čína zatím nehodlá měnit své praktiky,“ řekl. Rovněž varoval, že USA jsou případně připraveni uvalit další sazby na další čínské výrobky až do výše 267 miliard dolarů. Takový krok by znamenal, že téměř veškerý vývoz Číny do USA by podléhal clům.

Současné tarify jsou již třetím kolem cel v letošním roce. V červenci zvýšil Bílý dům poplatky za čínské výrobky ve výši 34 miliard dolarů a v srpnu ve výši 16 miliard dolarů. Poslední kolo znamená, že téměř polovina veškerého čínského dovozu podléhají clům. Jedná se tedy o největší sadu sazeb a na rozdíl od dřívějších se seznam zaměřuje především na spotřební zboží. To znamená, že dopady vyšších cen mohou pocítit především domácnosti.

Nový seznam zahrnuje předměty denní potřeby jako kufry, kabelky, toaletní papír a další. Obsahuje také řadu potravin od mražených kusů masa přes všechny typy ryb až po mušle či různé druhy ovoce, obilovin a rýže. Do seznamu bylo zahrnuto původně přes 6000 položek, ale američtí úředníci později odebrali asi 300 předmětů včetně chytrých hodinek, cyklistických přileb, hraček nebo dětských autosedaček.

Cla se však v USA nesetkávají všude s pozitivními reakcemi. Společnosti Apple a Dell se obávají, že tarify navýší jejich náklady, jelikož mnoho z jejich produktů se vyrábí v Číně. Začátkem tohoto měsíce Apple napsal americkému obchodnímu zástupci Robertu Lighthizerovi varování, že spotřebitelé budou muset zaplatit v důsledku nových tarifů více za své výrobky. V té době Trump odpověděl s tweetem, v němž vyzval Apple: „Vyrábějte své výrobky ve Spojených státech místo v Číně.“

Zdroj: BBC.com

 

Datum vytvoření: 18/09/2018

Open Banking

Komentáře komentáře
Inflace v únoru dál zvolňuje, jsme na cíli a můžeme ještě níž Odchylka inflace oproti únorové prognóze ČNB se tak opět mírně rozšířila z 0,7 p... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
ECB míří k červnovému snížení sazeb ECB zůstává nadále pevně zakotvena v módu závislosti na příchozích datech. Ta za... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Reálná mzda se za poslední dva roky propadla o 11 % Žádná mzdová inflace či mzdová spirála se loni nekonala, protože vysokou inflaci... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek