Přejít k hlavnímu obsahu
Výjimka z amerických sankcí vůči Sberbank CZ byla prodloužena až do 31. ledna 2024
Výjimka ze sankcí udělená Sberbank CZ americkým úřadem OFAC byla včera prodloužena až do 31. 1. 2024. OFAC tak vyhověl žádosti insolvenční správkyně na základě učiněných kroků, které podnikla při prodeji úvěrového portfolia Sberbank CZ. Prodloužení výjimky je z jednou z hlavních podmínek pro úspěšné vypořádání kupní smlouvy s Českou spořitelnou, která byla podepsána v prosinci loňského roku.
Sanctions

„Jsem velmi ráda, že OFAC vyhověl naší žádosti a výjimku z amerických sankcí nám opětovně prodloužil. Podepsaná kupní smlouva s Českou spořitelnou ze dne 16. prosince loňského roku byla dalším důležitým mezníkem k vypořádání všech věřitelů banky,“ uvedla JUDr. Jiřina Lužová, insolvenční správkyně Sberbank CZ, a.s. v likvidaci.

Minulý týden také proběhla schůzka insolvenční správkyně se zástupci měst a obcí, jejíž výsledkem byl příslib zástupce Jihlavy, že své námitky proti volbě věřitelského výboru stáhne, a doporučí to samé i dalším obcím, což některé z nich již učinily. „Vážím si odpovědného přístupu měst a obcí, které postupně svá odvolání vůči věřitelskému výboru berou zpět. Pevně věřím, že po uplynutí tříměsíční lhůty od zveřejnění kupní smlouvy s Českou spořitelnou v insolvenčním rejstříku tak bude moci být transakce úspěšně vypořádána a peníze za prodej úvěrového portfolia Sberbank CZ uhrazeny,“ dodala JUDr. Jiřina Lužová.

Jakmile Česká spořitelna uhradí dohodnutou kupní cenu, bude zahájena migrace klientů Sberbank CZ do České spořitelny. V případě úspěšného vypořádání prodeje během dubna lze předpokládat, že migrace bude dokončena v prvním pololetí a k vypořádání věřitelů formou částečného rozvrhu pak dojde v druhé polovině roku 2023. Částečný rozvrh je ze zákona možné provést, pokud to umožňuje stav majetkové podstaty, což by mělo splnit vypořádání obchodu s Českou spořitelnou. Celkový rozvrh bude možné učinit až na konci insolvenčního řízení po vyhotovení konečné zprávy.

Díky aktuálnímu vývoji hodnoty aktiv Sberbank CZ je rovněž pravděpodobné, že uspokojení věřitelů i ve třetí skupině bude o něco vyšší, než se původně očekávalo. Za předpokladu, že dojde k vypořádání prodeje úvěrového portfolia České spořitelně a při zachování současné míry úročení hotovosti Sberbank CZ lze očekávat, že výtěžek z prodeje úvěrového portfolia společně s dostupnou hotovostí banky (včetně narostlých úroků) a předpokládaným výtěžkem ze zpeněžení ostatních aktiv Sberbank CZ bude postačovat k plnému uspokojení věřitelů v první (GSFT) i druhé skupině (fyzické osoby a malé a střední firmy) a s velkou pravděpodobností i k více než 95% uspokojení věřitelů ve třetí skupině (kraje, města, obce a velké společnosti). Je dokonce možné, že míra uspokojení věřitelů ve třetí skupině bude téměř 100%.

Pro úvěrové klienty Sberbank CZ se zatím stále nic nemění. Až do úspěšného vypořádání prodeje jsou nadále povinni splácet své závazky stejně jako doposud. V následujících týdnech plánuje Sberbank CZ nabídnout k prodeji i korporátní dluhopisy a zbytek úvěrového portfolia, které nejsou součástí kupní smlouvy uzavřené s Českou spořitelnou.

Datum vytvoření: 31/01/2023

ZK_cena podnikatelů

Komentáře komentáře
Státní dluh překonal hranici 3,2 bilionů korun V poměru k HDP situace vypadá mnohem příznivěji, protože se dluh pohybuje jen ok... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Geopolitika opět v centru pozornosti Trhy jinými slovy věří, že další eskalace do podoby širšího regionálního konflik... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace v březnu zůstává na cíli, v létě uvidíme další pokles Příběhy uvnitř spotřebitelského koše jsou však nadále velmi rozdílné.  Za poměrn... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš